Łódzkie Czyta

Kalendarz wydarzeń

Stoisko WBP na VIII Salonie Ciekawej Książki

Piątek 16 listopad 2018

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zaprasza na VIII Salon Ciekawej Książki, który odbędzie się w dniach 16-18 listopada 2018 r. w Hali Expo (al. Politechniki 4).

Zapraszamy na stoisko Biblioteki (nr 37) na spotkania z poetami i pisarzami oraz do udziału w konkursach i zgadywankach.


 

Spotkania z poetami i pisarzami na stoisku Biblioteki

Piątek – 16 listopada – w godz. 11.00 – 13.00
Andrzej Ziemowit Zimowski

Andrzej Ziemowit Zimowski ‒ z zawodu chemik i dziennikarz. W roku bieżącym upłynęło 60 lat Jego twórczości literackiej. Członek Związku Literatów Polskich, pełniący obecnie funkcję sekretarza Oddziału Łódzkiego ZLP.  Wydanych zostało Jego 21 książek o różnej tematyce, Polskie Radio wyemitowało 20 słuchowisk. Jest autorem 5 nagrodzonych w konkursach teatralnych sztuk. Przez kilkanaście lat prowadził kabaret literacki w Klubie „Kosówka”  przy łódzkim PTTK, pisząc scenariusze, reżyserując oraz grając niektóre role. Aktualnie jest członkiem klubu teatralnego  „Ponad czasowych” przy Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi. Prowadzi własną stronę internetową:  http://andrzejziemowitzimowski.pl


Piątek – 16 listopada – w godz. 13.00 – 15.00
Małgorzata Skwarek ‒ Gałęska

Małgorzata Skwarek ‒ Gałęska ‒  z zawodu bibliotekarka, prowadząca filię Biblioteki Miejskiej w Łodzi, na Polesiu. Członek Związku Literatów Polskich, od 2015 roku pełni funkcję prezesa Oddziału Łódzkiego ZLP. Prowadzi dwa Dyskusyjne Kluby Książki, organizuje spotkania literackie: Katamaran Literacki i Stolik Poetycki. Organizuje spotkania literackie z ośrodkami kulturalnymi z innych miast naszego kraju. Wydała 17 tomików poetyckich. Jej utwory  zostały zamieszczone w 20 wydawnictwach zbiorowych  oraz w 19 literackich czasopismach. Opracowała i wydała 2 płyty ze swoimi wierszami. Prowadzi blogi: , http://magiawędrówki.bloog.pl, http://stolikpoetycki.blox.pl

Sobota - 17 listopada – w godz. 12.00 – 13.30
Dorota Filipczak i Marek Czuku

Dorota Filipczak – poetka, autorka siedmiu tomów poetyckich. Profesor nadzwyczajny w Zakładzie Literatury i Kultury Brytyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Oprócz wierszy pisze prozę, sztuki teatralne, recenzje, eseje, również tłumaczy. Wiersze publikowała na łamach „Twórczości”, „Tygla Kultury”, „Frazy”, „Toposu”, „Nowej Okolicy Poetów”. Jej tłumaczenia ukazały się m.in. na łamach „Literatury na Świecie” oraz „Frazy”. Założyła i redaguje międzynarodowe czasopismo naukowe „Text Matters: A Journal of Literature, Theory and Culture”.

Marek Czuku – poeta, autor trzynastu tomów poetyckich. Z wykształcenia fizyk i polonista (Uniwersytet Łódzki). Oprócz wierszy pisze prozę, recenzje, szkice, felietony, teksty publicystyczne, piosenki. Publikował m.in. na łamach „Twórczości”, „Nowych Książek”, „Odry”, „Więzi”, „Toposu”, „Frazy”, „Tygla Kultury”. Obecnie stale pisze do „Wyspy”, „eleWatora” i „Kalejdoskopu”. Prowadzi literacki blog: http://wforma.eu/wedrowniczek-marka-czuku.html

Sobota - 17 listopada – w godz. 13.30 – 15.00
Dariusz Staniszewski

Dariusz Staniszewski – autor książek poetyckich, bajek, piosenek, opracowań krytyczno-literackich. Jego utwory, wśród nich przekłady na angielski i niemiecki, publikowane są w antologiach krajowych i zagranicznych. Współtwórca projektów literacko-muzycznych. Zawodowo związany z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi. Należy do Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i do Zarządu Koła Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

Sobota – 17 listopada – w godz. 15.00 – 17.00
Melissa Darwood

Melissa Darwood polska pisarka tworząca pod pseudonimem, mieszkająca w województwie łódzkim. Autorka książek młodzieżowych i literatury kobiecej. Debiutowała w 2013 roku bestsellerową powieścią "Larista", która w 2018 roku została wznowiona jako jeden z tomów serii z gatunku young-adult: "Wysłannicy", na którą składają się tytuły "Larista", "Guerra" i "Wysłannicy". Inne książki autorki to jednotomowe powieści dla młodych kobiet i nastolatek: "Pryncypium", "Luonto" i "Tryjon". W styczniu 2019 roku ukaże się jej najnowsza powieść erotyczna "Gordian". Jej książki są przeznaczone dla młodych kobiet, które poszukują w literaturze miłosnych uniesień, nieprzewidywalności, jak i dozy filozofii i wątków nadprzyrodzonych.

Niedziela – 18 listopada – w godz. 12.00 – 13.30
Jacek Wystop

Jacek Wystop – autor książki „Zapomniane miejsca w Łodzi”. Zawodowo związany z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Autor ponad sześciuset filmów dokumentujących działalność  tej instytucji. Organizator i przewodnik wycieczek po Brusie, Nowym Złotnie, Manii i Parku na Zdrowiu.  Inicjator ustanowienia w Parku na Zdrowiu pomnika „Pamięci Łódzkich Rewolucjonistów – Bojowników o Wolność” oraz nadania dębowi rosnącemu na „Wzgórzu Niepodległości” na Zdrowiu miana pomnika przyrody.

Niedziela – 18 listopada – w godz. 14.00 – 16.00
Stefan Türschmid

Stefan Türschmid – urodzony w 1946 roku w Łodzi. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Łódzkiego. Od roku 1968 działacz nielegalnej antykomunistycznej organizacji Ruch, aresztowany za działalność opozycyjną, redaktor „Tygodnika Solidarność Ziemi Łódzkiej”. Po 1989 roku dziennikarz i zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Łódzkiego”. Wielki miłośnik i znawca koni, trener jeździectwa. Po przejściu na emeryturę zajął się pisarstwem. Autor poczytnych powieści:  Mrok i mgła – Stalin i Sonia Buriagina – historia niezwykła (2015), Ikony – opowieść o terrorystach (2016) , Czwarty czerwony (2017), a także sagi rodzinnej Türschmidów  Cień Lucyfera (2015). Pasjonuje się historią Rosji i komunizmu.


Konkursy, zagadki, quizy na stoisku  Biblioteki 

Konkursy dla dzieci:

Zaczarowany świat bajek – zgaduj-zgadula
Jaki to komiks?
Ułóż puzzle (z okładek książek o Łodzi dla dzieci)
Śladami bajkowych pomników miasta
Zagadkowe koperty (zagadki i rebusy literackie)

Konkursy dla dorosłych:

Józef Piłsudski znany i nieznany
Łódź na starej fotografii dla zaawansowanych
Migawka na krańcówkę (ze znajomości łódzkiej gwary)
Jaka to ulica? (ze znajomości dawnych nazw łódzkich ulic)
Łódzkie kina i teatry w obiektywie
Kultowe cytaty z małego i dużego ekranu
Zagadkowe koperty (zagadki i rebusy literackie)

Miejsce : Hali Expo al. Politechniki 4, stoisko nr 37

Wróć

Partnerzy


 
 

Najbliższe wydarzenia

8 Lip. 2020, środa, godz.: 14:00 - 16:00
Wakacje w Bibliotece w Łęczycy