Łódzkie Czyta

Kalendarz wydarzeń

Wystawa Wojna w kadrze i dymku. Obraz II wojny światowej w komiksach dla dzieci i dorosłych w Łodzi

Niedziela 15 wrzesień 2019

Wystawa przygotowana została ze zbiorów istniejącej od 2016 r. w Dziale Zbiorów Specjalnych Kolekcji komiksów, która liczy 3400 woluminów. Komiks jest obecnie jednym ze zjawisk popkultury i kultury wizualnej cieszącym się coraz większą popularnością. Wykorzystując formy przekazu, po które nie tylko młodzi ludzie sięgają z chęcią i zainteresowaniem, nasza wystawa w przystępnej formie daje  wyjątkowe świadectwo czasów przemocy i pogardy oraz okazję do pogłębionej refleksji dla osób w każdym wieku.

Wystawa pozwala na zaprezentowanie 94 komiksów wyeksponowanych w 13 oszklonych gablotach. Poruszana tematyka jest bardzo szeroka: wybuch wojny w dniu 1 września 1939 roku, działania Polaków na wszystkich frontach II wojny, działalność konspiracyjna, Powstanie Warszawskie, niemieckie zbrodnie wojenne i Holokaust oraz biografie wybitnych Polaków, np. Jana Nowaka Jeziorańskiego czy rotmistrza Witolda Pileckiego.

Komiksom towarzyszą plakaty propagandowe, mapy, takie jak: „Mapa działań wojennych w Polsce w dniu 1 września 1939 r.”, „Mapa udziału Polaków w II wojnie światowej”, „Mapa Powstania Warszawskiego” oraz „Mapa egzekucji ludności w czasie Powstania Warszawskiego”, a także reprodukcje rysunków dzieci z najmłodszych klas szkolnych wykonanych tuż po zakończeniu wojny na zlecenie Ministerstwa Oświaty, a potem zdeponowanych w Archiwum Akt Nowych.

Ekspozycja została wzbogacona eksponatami wypożyczonymi od Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów – Kompania Brus (autentyczne hełmy polskie i niemieckie, ładownice, łuski, granaty, bagnety itp.), które przybliżają klimat czasów wojny i okupacji.

Wystawa Działu Zbiorów Specjalnych

Miejsce : Holl wystawowy (I piętro, Budynek A) WBP im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102.

Wróć

Partnerzy


 
 

Najbliższe wydarzenia