Łódzkie Czyta

DNI GUTENBERGA w ŁODZI – 11-12 października 2012 r.

Jeszcze dziś, 12 października
 godz. 17.00 – 18.00

Spotkanie z
 Ryszardem Bonisławskim –

senatorem RP, regionalistą,

Tomaszem Grzywaczewskim – podróżnikiem, reporterem

Piotrem Pustelnikiem – himalaistą

Moniką Sawicką – pisarką

- ambasadorami kampanii
 „ŁÓDZKIE CZYTA”

Prowadzenie spotkania - Anna Groblińska

 

godz. 18.15 – 19.15

MEDIAFEST – o czytelnictwie
Czyli:
Skąd się wzięły „Książki – magazyn do czytania”
 –
Katarzyna Kolanowska
(„Gazeta Wyborcza”, wydawca)
 
Przez łóżko do sukcesu w Social Media
 –
Bianka Siwińska (autorka kampanii społecznej
„Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka”)

 
O badaniach nt. czytelnictwa prasy w Polsce
– Adam Wojdyło (prezes PBC -  Polskich Badań Czytelnictwa

Sala konferencyjna WiMBP im. Marszałka J. Piłsudskiego (II p.)

 

NOC FILMOWA w PUBIE BIBLIOTEKA
(w kamienicy róg al. Tadeusza Kościuszki  i ul. Andrzeja Struga)

Godz. 19.30 – 24.00

Filmy: Sekretne okno (2004, Przypadek Harolda Cricka (2006), Niekończąca się opowieść (1984).


Dni Gutenberga w Łodzi 2012

 

Parada Czcionek

Powiedzie nas Gutenberg. 11 października 2012 roku wspólnie świętować będą wszyscy wielbiciele książek, literaturożercy, książkomaniacy – po prostu miłośnicy słowa pisanego.

„Dni Gutenberga” rozpoczynamy o 12.00, w samo południe, przemarszem, któremu przewodził będzie sam mistrz drukarstwa. Wyruszamy spod kamienicy Jana Gutenberga przy ulicy Piotrkowskiej 86 do Pasażu Leona Schillera, a następnie do WiMBP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ulicy Gdańskiej 100/102. W Pasażu Leona Schillera zatrzymamy się na chwilę, aby Mistrz z Moguncji wygłosił do wszystkich zgromadzonych osób przepiękne słowa o książce. A teraz niespodzianka! Autorem przemówienia nie jest sam Gutenberg, lecz Zofia Jóźwiak ze Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Orląt Lwowskich w Łodzi. Do udziału w przemarszu zapraszamy wszystkich wielbicieli słowa pisanego.

Regulamin uczestnictwa w przemarszu „Parada Czcionek”

„Kapsuła Czasu”

„Parada Czcionek” zostanie uwieńczona uroczystym zamknięciem „Kapsuły Czasu“, w której umieszczone będą listy nadesłane w ramach akcji „Pisanie listów do przyszłych pokoleń“. Ceremonia zamknięcia odbędzie się w Czytelni Głównej im. Jana Augustyniaka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Akcja „Pisanie listów do przyszłych pokoleń” jest motywem przewodnim drugiej edycji „Dni Gutenberga”, których tegoroczne obchody odbędą się w ramach kampanii społecznej „Łódzkie Czyta”. Celem tego przedsięwzięcia jest uzyskanie od mieszkańców (nie tylko regionu łódzkiego) refleksji nad teraźniejszością, wizją przyszłości oraz utrwalenie tych przemyśleń w postaci listu. Listy zostaną umieszczone w „Kapsule Czasu” na okres 10 lat.

Napisz list do przyszłych pokoleń.

Listy należy przesyłać lub przekazywać do:

  • Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi (adres: ul. Gdańska 100/102,  90-508 Łódź)
  • Pubu „Biblioteka” w Łodzi (adres: ul. Andrzeja Struga 7,  90-420 Łódź)

Zobacz regulamin akcji.

"SMIGOL" Spacer Miejski I Gra O Literaturze

Zmierz się ze SMIGOLEM. Nowym akcentem „Dni Gutenberga” jest literacka gra miejska „SMIGOL. Spacer Miejski I Gra O Literaturze”. Z miliardów książek wybrana została jedna i to ona jest bohaterem gry. Poznajcie nasz sekret – rozwiążcie zagadkę! Miasto jest planszą gry. Łapcie trop! Podążając za wskazówkami zmierzacie ku szczęśliwemu zakończeniu. Do gry potrzebna jest umiejętność łączenia faktów i miejsc oraz wielki spryt. Tylko zgrany zespół i wspólne dążenie do celu gwarantuje sukces. Pamiętajcie o tym.

„(…) Świat książek to królestwo marzeń, snów o potędze, niepojętych tajemnic, wielkich ideałów, dawnych niezłomnych bohaterów. To kraina, z której droga w zaświaty wydaje się prosta i niezbyt odległa.”

Regulamin SMIGOL – gra dla mieszkańców Łodzi

Regulamin SMIGOL – gra dla szkół ponadpodstawowych

Uwaga! Podróżujące książki!

Z okazji „Dni Gutenberga” rozpoczynamy akcję bookcrossingu w łódzkich taksówkach Tele Taxi 400 400. Akcja rusza w październiku. Książki podróżują w taksówkach, czekają na Ciebie, są bezpłatne. Każdą z nich możesz ze sobą zabrać, przeczytać a potem zostawić w innej taksówce Tele Taxi 400 400 lub przekazać kolejnej osobie.

Mediafest na „Dniach Gutenberga”

Motto Mediafestu to Inspiracja, Innowacja, Integracja. Poprzez dobór ciekawych tematówMediafest inspiruje słuchaczy, prowadzi rozmowy o nowych trendach i innowacjach, a dzięki pozytywnej atmosferze - integruje wszystkich obecnych na spotkaniach.

Nadchodzący Mediafest, który odbędzie się w ramach obchodzonych w Łodzi Dni Gutenberga, skupi się tym razem na tematyce szeroko pojętego czytelnictwa.

Wśród zaproszonych gości - prelegentów znaleźli się:

Katarzyna Kolanowska - dyrektor wydawnicza i dyrektor marketingu "Gazety Wyborczej", wydawca m.in. "Książek - magazynu do czytania" Agory. Tytuł jej wystąpienia to "Skąd się wzięły Książki?".

Bianka Siwińska - Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy, red. naczelna "Perspektyw". Autorka kampanii "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka". Tytuł jej wystąpienia: "Przez łóżko do sukcesu w Social Media".

Adam Wojdyło - prezes PBC (Polskich Badań Czytelnictwa), które co miesiąc odpowiada za przeprowadzenie i dostarczenie wiarygodnych badań nt. czytelnictwa prasy w Polsce. Wstęp wolny.

Jarosław Kret na herbatce u Piłsudskiego

Kiedy mówi się o nim podróżnik, natychmiast się obrusza.
- Bo dziś podróżnikiem jest prawie każdy – twierdzi.
A on, choć zjechał kawał świata, czuje się jedynie obserwatorem. Najbardziej lubi fotografować życie ludzi. Z podróży po świecie przywozi zdjęcia i wiedzę. Co chwilę gdzieś jeździ. (źródło)

W ramach tegorocznych obchodów „Dni Gutenberga” zapraszamy Łodzian na spotkanie
z dziennikarzem i podróżnikiem Jarosławem Kretem, które odbędzie się w 11 października o godzinie 18.00 w sali konferencyjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi przy ul Gdańskiej 100/102.

Posłuchamy opowieści o miejscach, które odwiedził, o doświadczeniach, które nabył i przeżyciach, których zapewne nigdy nie zapomni. Wstęp wolny.

Rozmowy o...

12 października  o 17.00  Ryszard Bonisławski, Tomasz Grzywaczewski, Piotr Pustelnik, Monika Sawicka - ambasadorzy kampanii „Łódzkie Czyta”- spotkają się w sali konferencyjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi przy ul Gdańskiej 100/102. Spotkanie poprowadzi pani Anna Groblińska z Radia Łódź. Wstęp wolny.

Kabaret PUFA i Przemysław Dudek

11 października, godz. 17.15-17.45

Sala konferencyjna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi przy ul Gdańskiej 100/102.

Na początku była Moda na Sukces. Potem był chaos. Z chaosu wyłoniło się słowo. Potem było o jedno słowo za dużo. Potem powstała Ziemia i inne ciała niebieskie, rośliny i zwierzęta, w tym sławne biedronki i żabki. Potem powstał człowiek i kobieta. Człowiek miał własne zdanie. Wtedy też wraz z kobietą, naturalną koleją rzeczy, powstała różnica zdań. W międzyczasie Karol Strasburger zaczął prowadzić Familiadę. To chyba było mniej więcej tak, poprawcie mnie, jeśli się mylę... A jak powstała Pufa? Pufa wyłamała się z biegu zdarzeń i powstała ex machina. Matką była jak zwykle potrzeba. Tatusiów było wielu. Znacie ten stary cyrkowy numer „Ilu klaunów zmieści się do Pufy”? No, sprawdźmy... Adrianna Bielak, Przemysław Dudek, Bartosz Fijałkowski, Michał Korpecki, Natalia Marchel, Mateusz Ostrowski, Magda Przeradzka, Wojciech Szymański, Maurycy Zieliński. Tak! Pufa ciasna,
ale własna. Pufa roześmiana. Pufa rozśpiewana. Pufa ironiczna. Specyfikę Pufy najlepiej odkrywać na żywo. Jedno jest zawsze pewne...

Noc filmowa w Pubie Biblioteka

Wieczorem 12 października od godziny 19.30 - w kultowym miejscu, w otoczeniu listów, książek, w intelektualnych oparach łódzkiej bohemy będzie można obejrzeć i przedyskutować trzy niezwykłe filmy, których bohaterem... jest KSIĄŻKA.

Nasi Milusińscy a „Dni Gutenberga 2012”

Dla najmłodszych Łodzian Organizatorzy przygotowali:

  • przedstawienie Teatru Lalek „Pacuś” pt. „Czarodziejskie okulary”
  • spotkanie z Izabellą Klebańską - pisarką książek dla dzieci
  • inscenizację przygotowaną przez „Latające babcie”.

Na wszystkie spotkania dla dzieci
konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc!

Kontakt: tel. 42 663-03-33 (Ewa Nowak-Wawrzyniak, Katarzyna Sztajnert)

 

  12 października 2012

Poznajcie nasz sekret – rozwiążcie zagadkę! Biblioteka jest planszą gry. Łapcie trop! Podążając za wskazówkami zmierzacie ku szczęśliwemu zakończeniu. Do gry potrzebna jest pomysłowość, spryt i dobry humor. Tylko zgrany zespół i wspólne dążenie do celu gwarantuje sukces. Pamiętajcie o tym.

Gra biblioteczna „Łap trop…” jest jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznym obchodom „Dni Gutenberga”. Zabawa adresowana jest do uczniów szkół podstawowych. Jej celem jest ukazanie dzieciom przestrzeni Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Piłsudskiego w Łodzi oraz pokazanie alternatywnych form inspiracji literackich. Zadaniem uczestników gry bibliotecznej „Łap trop…” jest zebranie 5 fragmentów „zaginionego” testu o książce i ułożenie go w całość. Aby zdobyć poszczególne urywki należy na każdym etapie gry wykonać przypisane mu zadanie. Przewodnikiem każdej z grup jest Bibliotekarz, który pomaga zespołom dotrzeć do sekretnych miejsc w Bibliotece. Kto pierwszy ten lepszy!

Regulamin „Łap trop…” - godz. 10:00 – 11:30

Regulamin „Łap trop…” - godz. 12:00 – 13:30

„Czarodziejskie okulary” teatru Pacuś

11 października, godz. 13.30 -14.15

Sala konferencyjna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przy ul Gdańskiej 100/102.

Spektakl opowiada o Jacku, chłopcu, który ma wadę wzroku i w związku z tym musi nosić okulary. Nie jest z tego powodu zbyt szczęśliwy. Rodzice, aby go pocieszyć kupują mu psa Zuzię. Lekarz okulista w tajemnicy mówi chłopcu, że okulary, które dostanie są zaczarowane i dzięki nim będzie mógł porozumiewać się ze swoim psem. Jacek bierze to za dobrą monetę i znajduje w psie prawdziwego przyjaciela. Intuicja Zuzi i spryt Jacka okazują się bezcenne, gdy w ich domu pojawia się złodziej...

Tematyka bajki porusza kilka ważnych problemów. Uzmysławia, że jakakolwiek niepełnosprawność nie wyklucza nikogo z życia towarzyskiego czy szkolnego. Mówi o tym, że nie można nikogo traktować gorzej, ponieważ można go w ten sposób skrzywdzić. Przestrzega również przed dorosłym – nieznajomym, który nie zawsze ma dobre zamiary. Mówi o przyjaźni człowieka ze zwierzęciem.

Jak zwykle w Pacusiu spektakl okraszony jest dużą ilością piosenek i piękną scenografią, a wszystko dopełnia wspaniała gra aktorów – lalkarzy.

Przedstawienia Teatru Pacuś są skierowane głównie do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a tworzą je ludzie z pasją – artyści plastycy, muzycy, reżyserzy i aktorzy.

Czytaj więcej o Teatrze Pacuś

Spotkanie z Izabellą Klebańską

12 października, godz. 11.00 - 12.00

Sala konferencyjna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego  w Łodzi przy ul Gdańskiej 100/102.

Autorka popularyzuje muzykę wśród najmłodszych w niezwykle dowcipny i przystępny sposób w książkach dla dzieci; wydała: „Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada”, „Muzyczna zgraja” i „Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie”, dwa ostatnie tytuły wzbogacone dołączona płytą CD z utworami muzycznymi, o których pisze w książce.

Izabella Klebańska - jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, autorką scenariuszy programów telewizyjnych i radiowych dla dzieci i młodzieży. Zadebiutowała w programie „5 – 10 – 15”. Autorka współpracowała także z twórcami programu "Domowe przedszkole”.

Oprócz twórczości dla dzieci, Izabella Klebańska opracowuje również scenariusze teledysków muzycznych, m.in. nagrodzony Yachem 2001 scenariusz do piosenki „Rowerek” w wykonaniu Pawła Kukiza i zespołu „Piersi”. Poza twórczością telewizyjną na koncie Izabelli Klebańskiej znajdują się też dziesiątki tekstów piosenek dla dzieci. Część z nich została wykorzystana w programach radiowych i telewizyjnych, część ukazała się na kasetach audio: „Kocham rap”, „Nogi Angeli”, „Śpiewaj”.

„Latające babcie”

12 października, godz. 10.30 - 11.30

Czytelnia Audiowizualna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi przy ul Gdańskiej 100/102 (wejście C).

„Latające Babcie” to panie, które połączyła wspólna pasja, pisanie. Postanowiły pisać dla dzieci. Ale samo pisanie, to dla nich zdecydowanie za mało i zaczęły coraz częściej „latać” ze swoimi bajeczkami do dzieci. Odwiedzają dzieci w domu dziecka, placówkach wychowawczych, przedszkolach, bibliotekach, szpitalach. Są niecodzienne stroje, zabawy, śpiewy, zgadywanki, ale przede wszystkim radość i zachwyt na dziecięcych buziach.

 W maju 2010 roku opublikowały książeczkę „Latające babcie – dzieciom” w sierpniu 2012 została wydana kolejna książeczka Latających Babć pt. „Latające bajki”. Aktualnie pracują nad układem kolejnej książeczki, która powinna zostać wydana w listopadzie tego roku.

Latające Babcie są pełne zapału, energii, obdarzone licznymi talentami i umiejętnościami. Mają dużą wyobraźnię i mnóstwo pomysłów oraz to, że chcą przekazać dzieciom i młodzieży swoją wiedzę i doświadczenie życiowe w niecodziennej formie, bo w postaci bajek, wierszy, opowiadań.

 


Dni Gutenberga w Łodzi 2011

Pierwsza edycja przedsięwzięcia p. n. Dni Gutenberga w Łodzi  miała miejsce  w dniach 3-4 czerwca 2011 r. w Łodzi.    Autorem pomysłu Dni Gutenberga jako formy popularyzacji czytelnictwa był Łukasz  Rojewski – właściciel Pubu Biblioteka. Jego inicjatywa zbiegła się z  podobnymi działaniami Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, których celem było poszerzenie bibliotecznej oferty i dotarcie do nowych grup czytelników.  Przedsięwzięcie przygotowali wspólnie: bibliotekarze - pracownicy Biblioteki im. Piłsudskiego oraz duża grupa wolontariuszy. Wśród nich nie-bibliotekarzami, wolontariuszami byli członkowie Stowarzyszenia  Grupa Biblioteczna, którego nazwa wywodzi się od miejsca ich spotkań czyli Pubu Biblioteka mieszczącego się w kamienicy na rogu al. T. Kościuszki i ul. Andrzeja Struga. Współorganizatorami była również Sekcja Edukacji Młodego Czytelnika przy Zarządzie Okręgu Łódzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. 

Od strony finansowej zorganizowanie „Dni” było możliwe dzięki uzyskanej dotacji w ramach programu  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja Czytelnictwa”, środkom własnym  WiMBP im. Marszałka J. Piłsudskiego i kwotom przeznaczonym  na ten cel przez Stowarzyszenie Grupa Biblioteczna oraz przy  wsparciu finansowym właściciela Pubu Biblioteka.  Wpisanie nazwiska  Gutenberga w nazwę „Dni” nie wiązało się z żadną rocznicą dotyczącą mistrza z Moguncji, uznaliśmy jednak, iż przywołanie  jego w nazwie będzie dobrym symbolem łączącym miłośników czytelnictwa i sztuki książki oraz pokolenia  e-czytelnictwa, pokolenia książki elektronicznej. Ponadto znaczenie miał fakt, że w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 86 znajduje się kamienica, której głównym elementem zdobniczym jest usytuowany centralnie wykusz, ozdobiony figurą Jana Gutenberga.

Imprezy odbywały się w Bibliotece im. Piłsudskiego, Pubie Biblioteka,na ul. Piotrkowskiej i w Pasażu Schillera. Były więc spotkania autorskie z: Joanną Olech – ilustratorką i autorką książek dla dzieci, Katarzyną Majgier – autorką książek dla dzieci i młodzieży, Anną Brzezińską – pisarką książek fantasy, Sylwią Chutnik – pisarką i działaczką społeczną, Wojciechem Jagielskim – publicystą i pisarzem, Michałem Ogórkiem – felietonistą, Marcinem Świetlickim – poetą i wokalistą, Leszkiem Długoszem – poetą i kompozytorem.

Na sesję   „Sztuka książki. Od Gutenberga po XXI wiek” złożyła się debata  „Sztuka i wartości czytania” z udziałem prof. Michała Seweryńskiego (UŁ), Łukasza Gołębiewskiego  - pisarza, publicysty, wydawcy, dr. Jacka Ledoruckiego (Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UŁ), oraz prelekcje: Tadeusza Serockiego  (Wydawnictwo Bernardinum) „Pelplińskie wydanie faksymilowe Biblii Gutenberga”, Błażej Fereta i Małgorzaty Rożniakowskiej-Kłosińskiej (Biblioteka Politechniki Łódzkiej) – „Z e-bookiem na wakacje”.

W WiMBP eksponowana była wystawa  ze zbiorów Biblioteki pn. „Sztuka książki. Od Gutenberga po XXI wiek”.  Dnia 4 czerwca odbył się happening,  ulicą Piotrkowską przeszła  Parada Czcionek, w której uczestniczyli  miłośnicy książek i słowa pisanego. W postać Jana Gutenberga  wcielił się Przemysław Sowa  (aktor, reżyser, instruktor teatralny), który prowadził dialog z uczestnikami tego wydarzenia.  Podczas happeningu Łukasz Rojewski  odczytał Manifest  Ortograficzny  opracowany  przez Stowarzyszenie  Grupa Biblioteczna, którego  celem było wywołanie dyskusji na temat zastąpienia pisowni „u” i „ó”  na rzecz jednego „ú”- uniwersalnego.

Na ul. Piotrkowskiej przygotowane były stoiska  ukazujące ewolucję książki; Rafał Frankiewicz – artysta rzeźbiarz prezentował warsztat kamieniarskiego liternika,  Kamil Królikowski  warsztat iluminatora i skryby, Ryszard Uljański z Muzeum Papieru i Druku   wyjaśniał działanie ręcznej maszyny drukarskiej tzw. bostonki. Wydarzeniem  był występ kabaretu „PUFA” działającego przy Stowarzyszeniu Grupa Biblioteczna. W trakcie „Dni” w różnych miejscach Łodzi zorganizowano  bookcrossing. Jedna z imprez składających się na „Dni Gutenberga w Łodzi” odbyła się 3 września, kiedy to podczas Jarmarku Wojewódzkiego na ul. Piotrkowskiej ogłoszono wyniki konkursu    pn. „New look na druk”  polegającego na sfilmowaniu telefonem komórkowym ciekawych sytuacji towarzyszących książce i czytaniu. Dla uczestników  „Dni” Stowarzyszenie  Grupa Biblioteczna przygotowała  okolicznościowy numer gazety „Atraktor”, a WiMBP im. Marszałka J. Piłsudskiego specjalny numer Biuletynu Informacji Bibliotecznych i Kulturalnych „BIBiK”;  Stowarzyszenie Grupa Biblioteczna zamieściła  na Facebooku profil Dni Gutenberga; zrealizowała  dwa filmiki  promujące  „Dni”

oraz  fragmenty  występu Kabaretu PUFA w Bibliotece im. Piłsudskiego w dniu 3 czerwca:


„Kopernik”,

 

„Rocznicowy poker”,

 

 „Wpadka semantyczna”,

 

„Lady Kopernik Blues”.

 

Imprezy odbywające się w Bibliotece im. Piłsudskiego  w ramach Dni Gutenberga były filmowane przez pracownika Biblioteki i są dostępne w zbiorach WiMBP  na 11 płytach DVD (ponad 700 minut). Ponadto na płycie DVD jest kilkunastominutowa relacja z  Parady Czcionek na ul. Piotrkowskiej, która dodatkowo została zamieszczona na Youtube 

 


Partnerzy


 
 

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń