Łódzkie Czyta

Konkurs Łódzkie – kocham i nienawidzę

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych zaprasza do piątej edycji konkursu "Łódź Miastem Talentów" pod hasłem "Łódzkie - kocham i nienawidzę". Tegoroczna edycja podejmuje trzy tematy w trzech kategoriach: dziennikarskiej, fotograficzno-filmowej oraz off zakładającej nadsyłanie artystycznych i kreatywnych pomysłów innych od poprzednich kategorii. W konkursie mogą wziąć udział osoby w wieku od 16-30 lat. Celem konkursu jest wspieranie młodych talentów. Ich projekty mają odnosić się do dziedzictwa kulturowego Łodzi i regionu oraz do współczesnych spraw, którymi żyją mieszkańcy. Nowa formuła konkursu zakłada rozwój pomysłu uczestników pod okiem profesjonalistów, a nie prezentacje już gotowych prac. Eksperci będą przeprowadzać warsztaty oraz konsultacje z uczestnikami, które mają sprawić, iż ich prace będą ewoluować. W każdej kategorii ekspertami będą osoby z uznanym dorobkiem w danej dziedzinie. Przewidujemy atrakcyjne nagrody pieniężne oraz rzeczowe, czy związane z publikacją prac finalistów. Zwycięskie dzieła ukażą się na łamach prasy, na antenie telewizyjnej, na scenie, czy też zaprezentowane będą podczas wernisażu. Zgłoszenia pomysłu przyjmujemy do 4-ego kwietnia. Trwający trzy miesiące konkurs zakończy 17 czerwca uroczysta Gala Finałowa, na której poza prezentacją zwycięskich prac odbędzie się projekcja mistrzowska filmu oraz spotkanie z jego twórcami. Regulamin konkursu znajduje się na stronie Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych – www.aoia.pl oraz na profilu konkursu na Facebooku - www.facebook.com/lodzkietalenty/ .

Tegoroczna edycja odbywać się będzie pod hasłem „Łódzkie – kocham i nienawidzę”. Do udziału zachęcamy wszystkie osoby w wieku 16-30 lat z Łodzi i województwa, które podejmą temat w trzech kategoriach: dziennikarskiej, fotograficzno-filmowej oraz off zakładającej nadsyłanie artystycznych pomysłów kreatywnych, wymykających się jednoznacznej kwalifikacji oraz innych od poprzednich kategorii.

Celem konkursu jest wspieranie poszukujących, twórczych, młodych talentów. Osób, które poprzez autorskie działania artystyczne, chcą zamanifestować swoje emocje dotyczące przestrzeni, w której żyją i swoimi projektami odnieść się do dziedzictwa kulturowego Łodzi i regionu, oraz współczesnych spraw, którymi żyją mieszkańcy.

Szczególną wartość konkursu stanowi jego nowa formuła, która nie opiera się jedynie na prezentacji prac uczestników na kolejnych etapach, ale zakłada rozwój ich pomysłów pod okiem profesjonalistów. Specjalnie powołani eksperci będą w półfinałach przeprowadzać warsztaty oraz konsultacje z uczestnikami, które mają sprawić, że ich praca ewoluuje. Jednym z nich będzie Piotr Szczepański – reżyser, operator, scenarzysta, autor filmu „Aleja gówniarzy”. W każdej kategorii konkursowej eskpertami oraz jurorami będą osoby z uznanym dorobkiem w danej dziedzinie i stanowiące w niej autorytet. Zależy nam nie tylko na odkrywaniu młodych talentów, ale także wspieraniu ich w stawianiu pierwszych kroków na ich twórczej ścieżce. Przewidujemy atrakcyjne nagrody pieniężne, a także rzeczowe, czy związane z publikacją ich pracy. Pragniemy, aby zwycięskie dzieła ukazały się w na łamach prasy (kategoria dziennikarska), na antenie telewizyjnej (w przypadku nakręcenia przez uczestnika etiudy filmowej), by zaistniały na scenie, czy też zostały zaprezentowane przez organizację wernisażu.

 Zgłoszenia przyjmujemy do 4 kwietnia. Trwający dwa miesiące konkurs, zakończy 17 czerwca uroczysta Gala Finałowa, na której poza prezentacją zwycięskich prac, odbędzie się  projekcja mistrzowska filmu, oraz spotkanie z  jego twórcami. Piątą edycję „Łódź Miastem Talentów” organizujemy dzięki wsparciu Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.aoia.pl

Trochę Historii

Łódź Miastem Talentów stanowi kontynuację konkursów Łódź Łowi Talenty oraz Lumumby Łowi Talenty. Rozgrywał się dotychczas w trzech kategoriach: muzyka, taniec i moda. W ubiegłym roku poszerzony został  o nową kategorię – aktor. Miał na celu wyłonienie osób uzdolnionych w tych dziedzinach, wsparcie ich debiutu oraz propagowanie kreatywności, zwłaszcza wśród społeczności akademickiej. Zgłoszenia przyjmowane były od lutego, a pierwsze przesłuchania rozpoczęły się w marcu. Finał konkursu odbył się podczas Festiwalu Łódź Miastem Kobiet.

Realizacja poprzednich edycji tego wydarzenia udowodniła, że Łódź jest miastem z dużym potencjałem wśród młodych twórców, którzy dzięki temu konkursowi mają często szansę po raz pierwszy zaprezentować swoje umiejętności. Finaliści poprzednich edycji kontynuują swój rozwój oraz realizują swoje pasje na profesjonalnych scenach łódzkich i ogólnopolskich. Finalistka pierwszej edycji w kategorii taniec, Agnieszka Cygan, realizuje własne spektakle taneczne, jest choreografem konkursu Miss Polski Ziemi Łódzkiej a niebawem otworzy własną szkołę tańca. Talenty wyłowione wśród muzyków biorą udział w realizacji profesjonalnych koncertów. Zespół Ted Nemeth nagrał płytę i z powodzeniem zaprezentował się w programie „Kuba Wojewódzki”. Finaliści kategorii Moda (Ola Bąkowska i Patryk Wojciechowski) zaprezentowali swoje umiejętności w programie telewizyjnym „Project Runway”.

Podczas dotychczasowych finałów kategorii muzycznych w Pasażu Róży wystąpili m.in. B.R.O czy zespół Normalsi. Finaliści tej kategorii występowali jako support przed zaproszonymi gwiazdami.

W 2016 roku konkurs zajął trzecie miejsce w plebiscycie Plastry Kultury w kategorii „Off roku”.

AOIA to samorządowa instytucja kultury, mająca na celu m.in.: promowanie artystów-amatorów oraz tworzenie warunków umożliwiających prezentacje ich dokonań oraz efekty ich twórczości; współpracę z organizacjami pozarządowymi, zaangażowanie w promowanie Łodzi jako miasta innowacji i twórczego potencjału. Do najważniejszych dotychczas zrealizowanych inicjatyw należą: projekty „Jestem stąd”, a także festiwal Łódź Miastem Kobiet oraz Pograjka Łódzka – projekty zrealizowane pod patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej. 


Partnerzy


 




 

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń