Łódzkie Czyta

Konkurs "Samorząd przyjazny czytelnictwu"

Miejsc, w których książka jest głównym bohaterem są przynajmniej trzy: to księgarnie i biblioteki, a w niektórych domach księgozbiory liczące od kilkuset do kilku tysięcy tytułów. Ale gdy chcemy wymienić miejsca, w których owa książka staje się formą dialogu między grupą ludzi, okazuje się, że lista odpowiedzi jest długa. Są to więc: spotkania z autorami książek, wydawcami, ilustratorami, tłumaczami organizowane nie tylko w bibliotekach, czy coraz częściej w księgarniach, ale też w domach kultury, szkołach, przedszkolach, teatrach, dyskusje między samymi czytelnikami (choćby w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki) czy na forach internetowych, blogach. Od kilku lat SIEĆ stała się miejscem skupiającym osoby dla których czytanie i dzielenie się wrażeniami z przeczytanych książek jest ważną formą uczestnictwa w kulturze i rozwoju osobistego, zawodowego. Zainteresowaniem cieszą się działania niekonwencjonalne, happeningi z książką organizowane w przestrzeni publicznej, na placach, ulicach, w galeriach handlowych.

Wszystkie te przedsięwzięcia łączy przekonanie o różnorodnych wartościach płynących z czytania, niezależnie od wieku, wykształcenia, płci, warunków życia. Organizatorami, współorganizatorami różnorodnych przedsięwzięć w miejscowościach, gminach, powiatach, są władze samorządowe, instytucje kultury, instytucje oświatowe, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, fundacje, grupy nieformalne. Wiele z tych działań wartych jest szerszego spopularyzowania. Ważne jest również pokazanie gmin i powiatów, w których problematyka czytania stanowi dla władz jeden z priorytetów. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi w ramach kampanii społecznej „Łódzkie Czyta” zaprasza i zachęca do wzięcia udziału w konkursie „Samorząd Przyjazny Czytelnictwu”.

Zapoznaj się z Regulaminem konkursu (format doc, pdf) i pobierz kartę zgłoszenia (format doc, pdf).

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi uprzejmie informuje, iż termin przesyłania zgłoszeń na konkurs Samorząd Przyjazny Czytelnictwu, który upłynął w dniu 30 września br. został przedłużony do 20 października 2012 r.


Partnerzy


 
 

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń