Spotkanie z podróżnikiem Piotrem Wnukiem - Laos
23 września 2021 r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy po prawie rocznej przerwie zaprosiła miłośników podróży na spotkanie z Piotrem Wnukiem– pasjonatem podróży w stylu wagabundy przemierzającym świat autostopem, lokalnym transportem, motorem, rowerem lub na piechotę. Do tej pory odwiedził 40 krajów, m. in. Laos, Birmę, Kambodżę, Wietnam, Tajlandię, Japonię, Iran, Liban, Maroko, Nową Zelandię, Norwegię, Bałkany i wiele innych. Pan Piotr uwielbia schodzić z utartych szlaków i szuka miejsc niekomercyjnych, aby poznać kulturę odwiedzanego kraju oraz ludzi i ich prawdziwe życie, na co dzień.
Jednym z etapów czteromiesięcznej podróży po Indochinach był Laos, kraj przesycony buddyzmem, zamieszkały przez niesłychanie serdecznych, bezinteresownie pomocnych, przesympatycznych ludzi. Niezwykłe zdjęcia okraszone zostały opowieścią o sposobach podróżowania lokalnym transportem, która trwa dwanaście godzin zamiast przewidzianych sześciu, dlaczego czasem jest problem kupić coś w sklepie, bo właściciel akurat… śpi oraz jak podróżować autostopem, gdzie spać i jak jeść „lepki ryż”.
Nie zabrakło przygód: jak mrówki wygryzły podłogę i weszły w nocy do namiotu oraz o tym, jak podczas podróży łodzią po rzece Nam Ou wraz ze swoim kompanem z Syberii Dmitrijem wywróciła się łódka i trzeba było skorzystać z pomocy mieszkańców okolicznych wiosek.
Dowiedzieliśmy się również jak komercyjna turystyka wpływa na postrzeganie ludzi zachodu przez Laotańczyków i jaki wpływ ma na nich samych.
Spotkanie z Małgorzatą Sidz
Spotkanie odbyło się z ograniczoną liczbą osób w dużej sali z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z COVID-19. Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu, przygotowaliśmy nagranie, które dostępne jest na stronie internetowej biblioteki i Facebooku.
Opowiem wam wierszem
19 listopada 2020 r. jury pod przewodnictwem Jerzego Kaszuby – instruktora teatralnego, pedagoga, poety i satyryka obejrzało 23 filmiki zawierające recytacje uczniów klas IV - VI szkół podstawowych i wyłoniło laureatów.
Pierwsze miejsce zajął Jakub Dobrzyński z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Zbigniewa Świętochowskiego w Barczewie drugie i trzecie zajęły reprezentantki Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Reymonta w Sieradzu: Kinga Mikołajczyk i Kamila Wypych. Dodatkowo jurorzy wyróżnili dwie osoby: Julię Sobolewską ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Chlewie oraz Magdalenę Macugę ze Szkoły Podstawowej im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej.
Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy i nagrody książkowe, a laureaci dodatkowo niespodzianki. Z powodu pandemii Covid-19 nie możemy zorganizować uroczystości wręczenia nagród. Ze wszystkimi uczestnikami konkursu będziemy się kontaktować telefonicznie i informować o możliwości osobistego odbioru nagród w bibliotece począwszy od wtorku 24 listopada 2020 r.
Gratulujemy uczestnikom konkursu nie tylko zdolności aktorskich, ale również odwagi.
Konkurs odbył się w ramach projektu "Pozwól mi szukać siebie" realizowanego w ramach programu Partnerstwo dla książki dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury.
Debata komiksowa
Czy komiks ma walory edukacyjne? Czy jest częścią literatury? Jakie formy przyjmuje "dymkowa" sztuka? Tego m.in. mogli się dowiedzieć uczestnicy debaty online "Komiks - literatura drugiej kategorii czy medium międzygatunkowe?".
Przedstawiono ogólne zagadnienia związane z komiksem (tytuły, autorów, rodzaje) i trudności definicyjne. Komiks jako medium międzygatunkowe wymyka się definicjom, a jednocześnie jest wspaniałym narzędziem edukacyjnym, zarówno literackim, jak i plastycznym. Uczestnicy debaty, wśród których znaleźli się m.in. nauczyciele i bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury, podkreślili, że komiks jako połączenie obrazów i słów jest wyjątkowy. Pobudza wyobraźnię (poprzez dopowiedzenia), może zachęcić dzieci do czytania i obcowania z literaturą, bawiąc uczy, ucząc bawi.
Zauważono również wady medium komiksowego: przesyt obrazów może męczyć dorosłego czytelnika, który wcześniej nie stykał się z kadrami i dymkami.
W trakcie debaty trwała ożywiona dyskusja na czacie; uczestnicy podkreślili także konieczność szkolnej edukacji komiksowej i lobbowania za komiksami w kanonie lektur.
Debatę prowadził Paweł Jezierski, bibliotekarz i historyk, pracownik PBP Sieradz, moderator KMF "Sagitta", miłośnik komiksów i fantastyki.
Debatę przeprowadzono online 19 listopada 2020 r. za pomocą platformy Jitsi w ramach projektu "Pozwól mi szukać siebie" realizowanego w ramach programu Partnerstwo dla książki dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury.
“Z przygodą przez świat” - spotkanie online z podróżnikami Aleksandrą i Karolem Lewandowskimi
Skąd wziął się pomysł na wyprawę? Inspiracją dla podróżników był film "Into the Wild" ("Wszystko za życie"). Bohater filmu porzuca swoje dotychczasowe życie ruszając w głuszę autostopem i przeżywając różne przygody. Nasi goście zainteresowali się tematem i postanowili, że wyruszą w podróż na Alaskę (na tydzień). Krótka podróż zmieniła się w dłuższą, a z zaplanowanej wycieczki wyszła wyprawa przez trzy Ameryki :) Sama podróż zaczęła się od pierwszego kroku: przygotowania odpowiedniego pojazdu w Chicago. A potem... poszło z górki! Ciekawi ludzie, fascynujące krajobrazy, piękno przyrody (lodowce!), zaskakujące wydarzenia (np. propozycja współpracy reklamowej, która wiązała się z występowaniem w stroju żółtego kurczaka).
Poznali tajemnicę zaginionego rękopisu
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu zaprosiła młodzież klas VII-VIII szkół podstawowych z terenu powiatu sieradzkiego do udziału w grze miejskiej online "Tajemnica zaginionego rękopisu". Początkowo, gra miejska była przewidziana w formie stacjonarnej, jednak ze względu na pandemię Covid-19 musieliśmy zmienić jej formułę.
1 grudnia 2020 r. uczestnicy gry miejskiej zmierzyli się z zadaniami w quizie przygotowanym za pomocą aplikacji "Kahoot!".
Wskazówek do udzielenia poprawnych odpowiedzi można było szukać w filmie, który powstał we współpracy z Muzeum Okręgowym w Sieradzu, Biurem Wystaw Artystycznych i oddziałem sieradzkiego PTTK. W filmie przedstawiono najważniejsze fakty z zakresu działania ww. instytucji. W realizację filmu zaangażowane były również: Joanna Maksajda i Joanna Chachuła, pracownicy PBP Sieradz.
Po obejrzeniu filmu wprowadzającego do tematyki młodzi detektywi mogli wykorzystać nowo nabytą wiedzę, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące Sieradza, zarówno miejsc, zabytków, jak i postaci związanych z miastem.
Przykładowe pytania: kto może korzystać ze zbiorów Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu, ile lat ma budynek teatru Miejskiego, skąd wzięło się powiedzenie "czytać od deski do deski", jaką rolę pełniła w sieradzkim zamku rotunda, w jakim mieście Ary Szternfeld spędził ostatnie lata życia.
Po emocjonującej rozgrywce zwycięstwo przypadło drużynie z Barczewa w składzie: Liwia Obała, Roksana Walczak, Maja Szremska, Szymon Stępień (Zespół Szkolno- Przedszkolny w Barczewie).
Tajemnicę zaginionego rękopisu rozwiązały także drużyny z Cielc i Stolca w składzie: Marzena Gidelska, Roksana Serafińska, Weronika Nawrocka, Klaudia Walczak (Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Cielcach) oraz Iga Mazurek, Karol Osmelak, Kamil Ciołek, Patryk Krzemianowski (Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 roku w Stolcu).
Ze wszystkimi uczestnikami konkursu będziemy się kontaktować i indywidualnie ustalać termin odbioru nagród oraz dyplomów.
Gratulujemy wiedzy i zapraszamy do udziału w kolejnych naszych konkursach!
Gra miejska online odbyła się w ramach projektu "Pozwól mi szukać siebie" realizowanego w ramach programu Partnerstwo dla książki dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury.
Rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o komiksie "W kadrze i dymku"
Konkurs odbył się w ramach projektu "Pozwól mi szukać siebie" realizowanego w ramach programu Partnerstwo dla książki dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury.
Czytaj więcej: Rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o komiksie "W kadrze i dymku"
ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI ŁĘCZYCY – ŁĘCZYCA DAWNA I OBECNA
ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI ŁĘCZYCY – ŁĘCZYCA DAWNA I OBECNA
24 września 2020 roku na terenie naszego miasta została rozegrana gra miejska podczas, której uczestnicy poznawali historię miasta. Szukali zmian w architekturze miejskiej jakie zachodziły na przestrzeni lat. W grze uczestniczyła młodzież z czterech łęczyckich szkół: Szkoły Podstawowej Nr 3 i 4, Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej oraz Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych. Pięć drużyn rywalizowało ze sobą rozwiązując zadania w poszczególnych Punktach Kontrolnych, znajdujących się w charakterystycznych dla Łęczycy miejscach. Do zadań z historii miasta przygotowano plansze z fotografiami budynków już nie istniejących takich jak Cerkiew prawosławna ,Synagoga czy kościół ewangelicko-augsburski. Pomocne okazały się puzzle z Synagogą oraz słownik łacińsko-polski do tłumaczenia łacińskich sentencji. Grę urozmaiciły postacie Żyda, niemieckiego ewangelika, Rajcy miejskiego i Diabła Boruty szlachcica, który witał wszystkich na dziedzińcu łęczyckiego zamku i zadawał zagadki. Ostatnim zadaniem było zrobienie pająka ze słomy i bibuły. Wszystkie drużyny poradziły sobie wspaniale. Wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łęczycy pod kierunkiem Pani Danuty Domińczak.
Gratulujemy wszystkim drużynom. Dziękujemy za wspólną zabawę i odkrywanie miejsc naszego miasta.
Grę zorganizowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy przy współudziale Biblioteki Pedagogicznej, Muzeum w Łęczycy, Punktu Informacji Turystycznej, Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej.
Gra miejska „Śladami przeszłości Łęczycy – Łęczyca dawna i obecna” odbyła się w ramach projektu „Łęczyckie podróże po literaturze” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
„Zwiedzamy łęczyckie – Dom na Skrzyżowaniu”
W sobotę 19 września 2020 roku łęczyccy Bibliotekarze z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, Biblioteki Pedagogicznej w Łęczycy oraz członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej i przyjaciele Biblioteki wzięli udział w wycieczce rowerowej do Nowej Sobótki w gm. Grabów pod hasłem „Zwiedzamy łęczyckie – Dom na skrzyżowaniu”. Zwiedziliśmy parafię Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i nowo powstające Centrum Wielokulturowości im s. Marii Elizy Patory. Nasza wycieczka zbiegła się z trwającymi we wrześniu Europejskimi Dniami Dziedzictwa w Nowej Sobótce. O historii parafii i mariawityzmie opowiadał miejscowy proboszcz Kapłan Mateusz M. Felicjan Szymkiewicz. Podczas zwiedzania obejrzeliśmy wystawę zabytkowych szat i naczyń liturgicznych, pamiątek związanych z parafią oraz fotografie z postępu prac remontowych powstającego Centrum Wielokulturowości „Dom na Skrzyżowaniu”. Ideą projektu jest utworzenie ośrodka dokumentującego wielokulturowe dziedzictwo regionu. Uczestnicy mieli możliwość skosztowania zupy cebulowej, sztandarowego produktu gminy Grabów. Naszą wycieczkę zakończył koncert muzyki sakralnej w wykonaniu Chóru Młodzieżowego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.
Wycieczka rowerowa „Zwiedzamy łęczyckie – Dom na Skrzyżowaniu” odbyła się w ramach projektu „Łęczyckie podróże po literaturze” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wakacje w bibliotece
W lipcu Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy zorganizowała dla dzieci gry i zabawy urozmaicające czas wakacji:
Zabawy z Photonem - interaktywnym robotem edukacyjnym, który razem z dziećmi uczył się poruszania w określonych kierunkach, omijania przeszkód, reagowania na dotyk i dźwięk.
Gry X- Box zapewnił uczestnikom dużą dawkę aktywności i dobrą zabawę.
LEGO WeDo 2.0. to świetna zabawa. W zestawie jest w silnik, diody, czujniki i kolorowe klocki. Dzięki temu dzieci mogły budować nie tylko proponowane konstrukcje, ale też realizować własne pomysły. Dzięki intuicyjnej aplikacji dostępnej na urządzenia dotykowe dzieci poznały podstawy programowania LEGO-robotów.
Zapraszamy na gry i zabawy w sierpniu
Odczyt - „Zginął za Polskę” Wojenne losy łęczycanina ppor. Antoniego Jana Szyllera
27 lutego 2020 r. w Łęczyckiej Bibliotece odbył się odczyt pt.„Zginął za Polskę” Wojenne losy łęczycanina ppor. Antoniego Jana Szyllera. Spotkanie prowadził pan Paweł Kurczewski. Złożyły się na nie wspomnienia, listy, biografie i relacje dotyczące wojennych losów Antoniego Jana Szyllera i jego jednostki1586 Polskiej Eskadry do Zadań Specjalnych stacjonującej na lotnisku w Brindisi we Włoszech. Część tego bogatego materiały odczytały też jego wnuczka, prawnuczka oraz łęczycka młodzież. Pytania i dyskusje wypełniły końcową część spotkania. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa odznaczeń, pamiątek i dokumentów Antoniego Jana Szyllera, która będzie jeszcze dostępna w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy w marcu.
Spotkanie zorganizowane zostało wspólnie przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łęczycy oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej
„Kod do przyszłości” w łęczyckiej Bibliotece
W czwartek 20 lutego 2020 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy dla bibliotekarzy Bibliotek Publicznych z naszego rejonu został zorganizowany kurs programowania, którego organizatorem jest Fundacja Rozwoju Edukacji Elektronicznej. Bibliotekarze poznali metody i techniki używane do programowania dopasowane do potrzeb i umiejętności dzieci w wieku 7-9 letnich. Dowiedzieli się jak stosować ideę nauki poprzez zabawę oraz jak w przystępny i kreatywny sposób przekazywać dzieciom podstawy programowania.
Szkolenie prowadził przedstawiciel FREE.
Spotkanie z Podróżnikiem Piotrem Strzeżyszem "Fiesta bez końca, czyli rowerem przez Kolumbię"
20 lutego 2020 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się kolejne spotkanie podróżnicze. W rowerową podróż przez Kolumbię zabrał nas Piotr Strzeżysz, podróżnik, autor książek „Powidoki”, „Campa w sakwach”, ”Makaron w sakwach” i „Sen powrotu”. Przez dwa miesiące jeździł po bezdrożach Kolumbii poznając kraj, przyrodę i ludzi. Podczas spotkania opowiadał o ciekawych miejscach Kolumbii, niezwykłych spotkaniach z mieszkańcami, o których mówi „aby dać nie trzeba nic mieć, wystarczy tylko chcieć”. W trakcie pokazu slajdów nie zabrakło najróżniejszych ciekawostek oraz refleksji i melancholii, od których nie można uciec w podróży. Pan Piotr pisze o sobie: "Przewłóczyłem się przez kawałek świata, ale ciągle coś gdzieś mnie pcha. Są chwile, kiedy myślę, że pewnego dnia się zatrzymam. Ale potem zasypiam, śnię o lataniu i wiem, że sam nigdy tego nie zrobię. Taka karma".
Relacja ze spotkania z podróżnikiem Marcinem Szymczakiem - Namibia
29 stycznia 2020 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie z podróżnikiem Marcinem Szymczakiem „Namibia. W poszukiwaniu wielkiej piątki.”
Nasz gość opowiedział o miesięcznej podróży do Namibii. Odwiedził tam żyjące jak dawniej plemiona Buszmenów, Damara i Himba. Dzięki jego relacji i slajdom poznaliśmy ich zwyczaje, zajęcia i sposoby radzenia sobie w trudnym środowisku przyrodniczym. Zabrał nas na najwyższe wydmy najstarszej pustyni świata – Namib, spowite mgłami Wybrzeże Szkieletów oraz na dno drugiego co do wielkości kanionu na świecie – Fishriver. Poczuliśmy się też tak jakbyśmy sami wśród szumiących traw sawanny spotkali się „oko w oko” z żyjącymi dziko zwierzętami - tymi największymi z afrykańskiej Wielkiej Piątki.