3 czerwca 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 10 im. Bolesława Zwolińskiego w Sieradzu zorganizowany został już po raz jedenasty międzyszkolny konkurs recytatorsko – fotograficzno – popularyzatorski „ZIEMIA SIERADZKA – miejsca, tradycje, sylwetki”.

Konkurs od lat cieszy się niesłabnącą popularnością i ma za zadanie wprowadzać młodych ludzi w życie kulturalne wspólnoty lokalnej, umożliwiać poznawanie tradycji regionalnych oraz wprowadzać w zagadnienia dotyczące historii miasta i regionu, popularyzować postacie z nim związane, ukazywać piękno najważniejszych miejsc i zabytków. Uczestnicy Konkursu recytatorsko – fotograficzno – popularyzatorskiego „Ziemia Sieradzka – miejsca, tradycje, sylwetki” samodzielnie wyszukali teksty literackie autorów związanych z Ziemią Sieradzką poprzez tematykę twórczości, bądź miejsce urodzenia, zamieszkania, dzięki czemu nazwiska rodzimych twórców nie brzmią dla nich pusto. Tradycyjne grono uczestników z sieradzkich podstawówek poszerzono o uczniów z Jeziorska, Szadku, Warty.

Uczniowie samodzielnie wykonali fotografie. Wybrali się ze swoimi aparatami na wędrówkę po Sieradzu a także poza miasto, odnaleźli piękno w codziennych krajobrazach, zabytkach, przyrodzie. Podczas konkursu uczniowie mieli okazję poznać dorobek artystyczny twórców związanych z naszym miastem i regionem. Imprezie towarzyszyła wystawa fotografii Marcina Grabi – znanego artysty grafika, malarza, fotografika i nauczyciela, który przekazał uwagi i wskazówki na temat robienia zdjęć i komponowania albumów fotograficznych.  Pokazane zostały wydawnictwa związane z regionem. Prezentowano teksty zarówno znanych i uznanych Tuwima, który odbył swoją pierwszą podróż koleją z Łodzi do Sieradza do swojej ciotki, która mieszkała na Szewskiej (ucieczka ze szkoły ze strachu przed matematyką), Marii Konopnickiej, jeżdżącej konno po niedalekich polach a także autorstwa współczesnych tworzących tu i teraz poetów Zbigniewa Paprockiego, Jacka Brzostowskiego, Lilli Latus, Tadeusza Zawadowskiego, Anny Baśnik, Walentyny Anny Kubik czy związanej poprzez sieradzkie Koło Literackie „Anima” łódzkiej poetki Jolanty Miśkiewicz.

Tradycyjnie patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Sieradzkiego, Prezydent Miasta Sieradza. Pojawili się na konkursie przedstawiciele lokalnych mediów.  

W tym roku działania związane z konkursem wpisały się w kampanię Łódzkie Czyta a do składu jury dołączył przedstawiciel łódzkiego środowiska literackiego, który podzielił się swoją twórczością z uczestnikami konkursu a także grupą trzecioklasistów podczas spotkania autorskiego. Dzieciaki przyjęły teksty Pana Dariusza z sympatią a nawet entuzjazmem. Zachęcone do wspólnej zabawy podskakiwały i cieszyły się, ale i słuchały z uwagą, co doskonale widać na zdjęciach.

 Po konkursie efekty prac fotograficznych oraz wystawę dzieł Marcina Grabi można było podziwiać przez kolejny tydzień na korytarzu szkolnym. Oglądali je zarówno uczniowie, jak i goście odwiedzający szkołę, nauczyciele, rodzice. Zatem idea kampanii Łódzkie Czyta, którą jest promocja czytania, jako atrakcyjnej i wartościowej formy spędzania wolnego czasu oraz pozyskiwania wiedzy i informacji została zrealizowana. A młodzi ludzie „bezboleśnie” przekonali się, że czytanie to przyjemna i dobra zabawa, która doskonale łączy wszystkich niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania.