Łódzkie Czyta

POCIĄG do LALKI

Pod takim hasłem Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna zorganizowały tegoroczną akcję Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa. Narodowe Czytanie arcydzieł polskiej literatury zainicjowane zostało w 2012 r. przez Prezydenta RP wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok później czytano dzieła Aleksandra Fredry, a w 2014 r. „Trylogię” Henryka Sienkiewicza.

„POCIĄG do LALKI” wraz z jej bohaterami odjechał w sobotę 5 września 2015 r. o godz. 11.29 z dworca Łódź Kaliska w kierunku Sieradza by po około trzech godzinach powrócić do Łodzi. Pasażerowie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej mieli okazję wysłuchać niezapomnianych dialogów bohaterów powieści B. Prusa: Wokulskiego, Starskiego, Łęckiej, Szumana…, podyskutować o ponadczasowości ich problemów, myśli i spostrzeżeń. Dla jednych było to przypomnienie znanego już dzieła, dla innych okazja do posłuchania go po raz pierwszy. Na pamiątkę wspólnej podróży z bohaterami „Lalki” pasażerowie ŁKA otrzymali specjalne bilety przygotowane przez WBP. Mieli też okazję wygrać nagrody ufundowane przez ŁKA odpowiadając na pytania dotyczące powieści.

W bohaterów „Lalki” na czas podróży wcielili się pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi, ubrani w stroje z epoki wypożyczone przez Teatr Wielki w Łodzi.

„BOHATEROWIE LALKI” BARDZO DZIĘKUJĄ PODRÓŻNYM ZA CIEPŁE PRZYJĘCIE I OŻYWIONE DYSKUSJE! BYŁO NAM BARDZO MIŁO Z PAŃSTWEM PODRÓŻOWAĆJ.

Mamy nadzieję, że za rok będziemy mieli okazję odbyć z Państwem podróż po kartach kolejnego wielkiego dzieła literackiego. 


Partnerzy