Łódzkie Czyta

Kalendarze adwentowe i nie tylko

Do świąt Bożego Narodzenia jest jeszcze ponad miesiąc, ale przygotowania do nich już się rozpoczęły. W minioną sobotę, tj. 14 listopada br. w świetlicy wiejskiej w Grójcu Wielkim odbyły się warsztaty plastyczne  „Kalendarze adwentowe”.  Praktyczne zajęcia zostały poprzedzone krótką historią adwentu wygłoszoną przez pana Pawła Kieronia. Warsztaty plastyczne prowadziła Anna Mieszała.

Spotkanie zorganizował Punkt Biblioteczny w Grójcu Wielkim w ramach cyklu zajęć „Tradycja na sobotę i niedzielę. Rodzinne rękodzieło cd.”

Kalendarze adwentowe  są formą oczekiwania na Święto Bożego Narodzenia. Zwyczaj tworzenia takich kalendarzy ma swoje źródło w XIX wiecznych Niemczech. W domach wieszano adwentowe wieńce, zapalano na nich kolejno 4 świece, symbolizujące upływ czterech tygodni adwentu. W ten sposób umilano dzieciom czas oczekiwania na święta. Nabierał on też  bardziej konkretnego, materialnego znaczenia. Wkrótce w bogatych rodzinach zaczęto obdarowywać najmłodszych kartonowymi kalendarzami, gdzie w okienkach kryły się obrazki religijne.

Dziś kalendarze także umilają oczekiwanie. Pomagają odliczać dzieciom czas i stanowią ciekawą ozdobę zanim w domu zamieszka choinka. Często na dzieci czekają w kalendarzu niespodzianki – małe łakocie, albo inne drobiazgi – kolorowe szklane kulki, skarpetki, kredki… Pomysłów na prezenciki jest wiele. Jak i samych pomysłów na kalendarze. Choć te najpopularniejsze to po prostu pomysłowe bombonierki.

Warto jednak brać udział w warsztatach, szkoleniach czy pokazach. Warto podejrzeć pomysły, dać się zainspirować i wspólnie z rodziną (lub samodzielnie szykując niespodziankę) przygotować taką miłą i smaczną dekorację przedświąteczną.


Partnerzy