Łódzkie Czyta

Wieczór z poezją księdza Jana Twardowskiego

W tym roku minęła setna rocznica urodzin księdza Jana Twardowskiego. Księdza-poety nie ma już z nami od kilku lat, ale jego poezja nadal chętnie jest czytana i dostarcza wielu wzruszeń, skłania do  refleksji. Wspomnienia o księdzu oraz jego najpiękniejsze wiersze zostały przywołane podczas jesiennego wieczoru w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Z  inicjatywą zorganizowania takiego wieczoru wyszli uczniowie i  nauczyciele sieradzkich szkół: Szkoły Podstawowej nr 6, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Z  pomocą przyszła też uczennica Gimnazjum nr 3 w Sieradzu. Młodzież przygotowała recytację wierszy, dramę, prezentację multimedialną i  oprawę muzyczną. Gościem honorowym spotkania był Waldemar Smaszcz - historyk literatury, krytyk, eseista, tłumacz, autor książek poświęconych twórczości księdza Twardowskiego. Pan Waldemar był także przyjacielem księdza Twardowskiego i służył swoim wsparciem przy redagowaniu wierszy i organizacji spotkań autorskich. Dzięki opowieści Waldemara Smaszcza mogliśmy poznań wesołe oblicze księdza Twardowskiego.

17 listopada 2015 r. na dworze panowała akurat aura, o której ksiądz zwykł mawiać: "Jaka ładna, brzydka pogoda". Sam tworzył w okresie wakacyjnym, bo uważał, że przede wszystkim powinien zajmować się pracą duszpasterską, a na poezję rezerwował sobie czas swojego urlopu. Może dlatego jego wiersze są tak pogodne. Często opisywał biedronki i inne małe stworzenia, które też mają swój świat i swoje problemy. Ksiądz Jan nazywany jest poetą nadziei. W jego wierszach każdy może liczyć na wyrozumiałość i wybaczenie. Podczas kazań wykorzystywał swoje wiersze i  chętnie przywoływał anegdotki, żeby przybliżyć postać Stwórcy. Na  spotkania autorskie zawsze zabierał "Niecodziennik", z którego odczytywał kilka anegdot.

Waldemar Smaszcz podarował bibliotece swoje dwie książki, których bohaterem jest ksiądz Jan Twardowski: "Serce nie do pary: o księdzu Janie Twardowskim i  jego wierszach" i "Z Ave spacer dzieci wśród słów księdza i poety Jana Twardowskiego". Serdecznie dziękujemy.

W przygotowaniu recytacji i dramy dzieciom i młodzieży pomagały: Siostra Magdalena Sochacka, Pani Aneta Remiszewska-Grzesiak, Pani Katarzyna Borkowska, Pani Bogumiła Szewczyk.

Serdeczne podziękowania składamy także na ręce księdza prałata Mariana Bronikowskiego za  wypożyczenie zdjęć księdza Twardowskiego.


Partnerzy