Łódzkie Czyta

Iran: w poszukiwaniu skarbów orientu

W czwartek 14 stycznia 2016 roku o godzinie 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy w ramach cyklu „Podróże Ciekawych Świata” odbyło się spotkanie z podróżnikiem Marcinem Szymczakami zatytułowane "Iran: w poszukiwaniu skarbów orientu".

Anna i Marcin Szymczakowie do Iranu pojechali z dwójką swych dzieci siedmioletnią Igą i półtorarocznym Jasiem. To była już ich druga wizyta w tym kraju. Pierwszą odbyli jeszcze w czasach studenckich.

Na spotkaniu obejrzeliśmy przepiękne zdjęcia, krótkie filmiki i wysłuchaliśmy opowieści o podróży do egzotycznych miast – pereł kultury muzułmańskiej pełnych wspaniałych zabytków: Isfahan, Sziraz,  Kaszan, Jezd i Kerman. Nasi podróżnicy wędrowali w nich przez wschodnie bazary wdychając oszałamiające zapachy orientalnych przypraw i przyglądając się pracy lokalnych rzemieślników. W wędrówce swej odwiedzili również ruiny starożytnej stolicy Persji – Persepolis.

Pan Marcin z pierwszej podróży Iranu pokazał zdjęcia ze wspinaczki na najwyższy w Iranie szczyt Demawend liczący 5671 m npm oraz z miasta Bam, które później nawiedziło tragiczne trzęsienie ziemi i obecnie jest podnoszone z ruin.

Nasz gość podkreślał ciekawość oraz niezwykłą życzliwość Irańczyków wobec turystów, szczególnie okazywaną dzieciom.

Opowieści te wypełniły cały wieczór w bibliotece.

Gość odpowiedział też na wiele dociekliwych, dotyczących szczegółów podróży pytań od publiczności, wszak spotkania nasze to - Podróże Ciekawych Świata.


Partnerzy