Łódzkie Czyta

International Dublin Literary Award 2017

W czerwcu 2017 roku jury międzynarodowej nagrody literackiej, do której nominacje przesyłają biblioteki publiczne z wielu krajów świata, wybrało najlepszą powieść wydaną w roku 2015 w języku angielskim. Nagroda to International Dublin Literary Award, której organizatorem jest Rada Miasta Dublin i Biblioteka Publiczna w Dublinie.
http://www.dublinliteraryaward.ie

Do nagrody mogą być zgłaszane powieści żyjących autorów, które w roku poprzedzającym nominację zostały napisane i wydane w języku angielskim, ale także powieści napisane i wydane w innym języku w ciągu ostatnich pięciu lat, ale przetłumaczone na język angielski w roku poprzedzającym nominację.     

W 2017 roku jury International Dublin Literary Award, za najlepszą powieść uznało „A general theory of oblivion” angolskiego pisarza José Eduardo Agualusa, przetłumaczonej z portugalskiego na angielski przez Daniela Hahna. Książka nie była dotychczas wydana w Polsce. „To opowieść o kobiecie, mieszkance Luandy, która po uzyskaniu przez Angolę niepodległości i rozpoczęciu walk wewnętrznych w kraju barykaduje się w swoim domu na 30 lat. Powieść o cierpieniu, trudnej historii oraz sile miłości i przebaczenia” (cyt.: https://www.facebook.com/mojPortugalskiKursy/posts/1732722980075954:0)
Nagroda dla autora wynosi 100 tys. euro, w przypadku powieści tłumaczonej na angielski: 75 tys. euro dla autora, 25 tys. euro dla tłumacza.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego od kilkunastu lat, obecnie jako jedyna biblioteka w Polsce, zgłasza swoje nominacje do nagrody. Do tej edycji biblioteka nominowała w 2016 r. następujące powieści, wydane po angielsku w roku 2015, dostępne także w tłumaczeniu na język polski: The mirror world of Melody Black (tytuł polski: Lustrzany świat Melody Black), autor: Gavin Extence; The fisherman (tytuł polski: Rybacy),autor: Chigozie Obioma; A little life (tytuł polski: Małe życie), autor: Hanya Yanagihara.  
W tej edycji 109 bibliotek z 40 krajów nominowało 147 tytułów powieści.

Po raz pierwszy Nagroda była przyznana w roku 1996. Do 2014 r. Nagroda – ze względu na sponsora – miała nazwę: International IMPAC Dublin Literay Award.
https://en.wikipedia.org/wiki/International_Dublin_Literary_Award


Partnerzy