Łódzkie Czyta

KsięgoZbiór vol. 6

Uff… Jak gorąco!

A nam – miłośnikom czytania – upał niestraszny! Po raz szósty w Łodzi, na ulicy Piotrkowskiej zebraliśmy się, aby… i tu nic nowego – poczytać! Towarzyszyła nam mała, ale za to wierna grupa pasjonatów zapisanych myśli. Tym razem nie zabrakło także małych milusińskich. Rośnie nam nowe pokolenie „książkomaniaków”. Mamy nadzieję, że dzięki nim idea KsięgoZbioru przetrwa. Chesz do nas dołączyć – zapraszamy za miesiąc (17 września).


KsięgoZbiór 5

16 lipca po raz kolejny spotkaliśmy się na ulicy Piotrkowskiej, aby wspólnie poczytać książki. Zależy nam na tym, aby czytelnictwo zaistniało w świadomości jak najszerszego grona odbiorców i zmieniło swój, niekiedy mało atrakcyjny, wizerunek. Chcemy pokazać, że nas, czytających, jest wielu, jednocześnie pragniemy zachęcić innych do zatrzymania się na chwilę i poczytania.


Zaczytane Poświętne

25 czerwca Gminna Biblioteka Publiczna w Poświętnem w ramach kampanii społecznej "Łódzkie Czyta" zorganizowała czytanie w przestrzeni publicznej.
Do biblioteki o godz. 9.00 przybyły dzieci pod opieką nauczycielki p. Teresy Czupryn ze Szkoły Podstawowej w Poświętnem.
Kierownik biblioteki Maria Szufladowicz zapoznała przybyłych gości z pracą w bibliotece, gdzie zorganizowano dla nich "słodki poczęstunek", a następnie wszyscy śpiewając piosenkę

"Tato, to już lato" udali się do Parku św. Marka przy ul. Akacjowej. Tam dzieci siedziały na kocach i ławeczkach,  o godz. 11.00 książkę pt.: "Wyprawa Zajączka" przeczytała Maria Szufladowicz. W czasie krótkiej przerwy dzieci zostały poczęstowane sokiem, a następnie przeczytano jeszcze kilka wierszy J. Tuwima. Po mile spędzonym czasie dzieci z piosenką na ustach wraz z opiekunką wróciły do szkoły.


Zaczytane Gidle

W dniu 25.06.2012 r. GBP w Gidlach przyłączyła się do akcji wspólnego czytania w przestrzeni publicznej – KsięgoZbiór. Akcja ta, do której w jednym czasie mogło przystąpić jak najwięcej miejscowości w całym województwie łódzkim,  miała  na celu promocję oraz podkreślenie walorów czytelnictwa a także pokazanie, że czytanie książek jest niezastąpionym źródłem wiedzy i ciekawą formą spędzania wolnego czasu.

 O godzinie 11:00 przed Urzędem Gminy w Gidlach zebrali się  uczniowie klasy IV Publicznej Szkoły Podstawowej w Gidlach ,którzy wzięli udział we wspólnym półgodzinnym czytaniu .Każdy uczeń przyniósł ze sobą swoją ulubioną powieść. Podczas spotkania wszyscy uczestnicy mogli przeczytać fragment pochodzący z ulubionej książki. Akcja czytelnicza połączyła  we wspólnym czytaniu małych miłośników literatury i pokazała ,że czytać można wszędzie i o każdej porze. Wydarzenie to dało także  możliwość okazania swojej sympatii do książki.


Zaczytane Opoczno

W dniu 25 czerwca 2012 roku Powiatowa i Miejsca Biblioteka publiczna w Opocznie włączyła się do akcji czytania w przestrzeni publicznej „KsięgoZbiór” będącej elementem kampanii społecznej „Łódzkie Czyta”.

Na miejsce spotkania wybrano Plac Kościuszki znajdujący się w centrum miasta, gdzie o wyznaczonej godzinie zgromadziło się ponad 30 osób w różnym wieku. Akcja trwała ponad 30 minut i wzbudziła zainteresowanie spacerujących przechodniów. Uczestnicy wyrazili chęć i potrzebę kontynuacji tego typu imprezy w formie cyklicznej.


Zaczytane Wrzeszczewice

Biblioteka Publiczno-Szkolna we Wrzeszczewicach, filia Biblioteki Publicznej im. Jana Łaskiego Młodszego  w Łasku , wzięła udział w akcji zorganizowanej przez WiMBP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi,  „Łódzkie Czyta”.

W dniu 25 czerwca o godzinie 11.00 w bibliotece zostało przeprowadzone działanie polegające na wspólnym czytaniu w przestrzeni publicznej pod hasłem KsięgoZbiór . Mieszkańcy lokalnej społeczności zostali zaproszeni tego dnia na plac przed budynkiem Szkoły Podstawowej, aby wspólnie rozpocząć czytanie. Większość czytających stanowiły dzieci szkolne, ale nie zabrakło także czytających pośród innych grup wiekowych. Wspólne czytanie wniosło z sobą miła i niepowtarzalną atmosferę. Była to także okazja do promowania interesującej i bogatej oferty zasobów bibliotecznych.  


Zaczytane Dobryszyce

Dnia 25.06.2012 r. w godz. od 11.00 do 12.00 Gminna Biblioteka Publiczna 
w Dobryszycach wzięła udział w akcji „Łódzkie Czyta”.

Impreza głośnego czytania, w której  uczestniczyło 100 dzieci ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola  odbyła się na sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobryszycach. Podczas spotkania uczennice ZSCKR czytały dzieciom bajki, wiersze i opowiadania. Dzieci bardzo chętnie wzięły udział w odgadywaniu wierszowanych zagadek i z zaciekawieniem słuchały czytanych bajek.


Zaczytany Dmosin

Gminna Biblioteka Publiczna w Dmosinie przyłączyła się do kampanii „Łódzkie Czyta”. W dniu 25 czerwca 2012 r. zorganizowała akcję wspólnego czytania. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy II Gimnazjum w Dmosinie wraz z opiekunkami: panią Dorotą Grochal i panią Ewą Kowalską.

W wyniku w/w akcji Bibliotece przybyło kilku nowych czytelników.


Zaczytany Łask

W poniedziałkowe przedpołudnie, 25 czerwca o godz. 11.00,  na skwerze przed Biblioteką Publiczną w Łasku odbyła się akcja promująca czytanie jako atrakcyjnej formy spędzanie wolnego czasu. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane pod hasłem KsięgoZbiór w ramach kampanii  „Łódzkie czyta”, do której przyłączyła się także łaska książnica. Akcja miała na celu promowanie czytelnictwa i zintegrowanie osób już czytających książki, wykreowanie pozytywnego wizerunku osoby czytającej oraz  informowanie społeczeństwa o  różnych miejscach i formach mogących zaspokoić potrzebę czytania. Przebieg akcji polegał na tym, aby tego samego dnia (25 czerwca), w tym samym czasie (godzina 11.00), w wybranych miejscach na terenie całego województwa łódzkiego spotkali się miłośnicy czytania wspólnie manifestujący swoją pasję. I tak również było w Łasku, gdzie w otoczeniu zieleni gościliśmy małych „stawiających pierwsze kroki” w czytelnictwie dzieci z Przedszkola nr 5 w Łasku. To oni gromadnie i z uśmiechami na twarzach wysłuchali opowiadania z morałem o kozie i lisie. Na kocyku wśród dziwiących się przechodniów, oglądających się z uśmiechem w naszą stronę zagłębialiśmy się w lekturze. Miłym akcentem kończącym kampanię  było pamiątkowe zdjęcie  w pomieszczeniu naszej książnicy.

Oprócz małych milusińskich na skwer przyszli także starsi miłośnicy czytania , aby  wspólnie zamanifestować swoją pasję i udowodnić, że czytać można wszędzie.

Akcja taka jak ta ,to dobry sposób na pozbycie się barier i wstydu przed pokazaniem się z książką w ręku wśród tłumu, aby zaczytać się w pięknie lektury. Zapewne jest to także inny, niespotykany, ale zarazem oryginalny sposób zachęcający do czytania i obcowania ze słowem pisanym.


Zaczytany Wieruszów

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. W.S. Reymonta w Wieruszowie wraz ze swoimi czytelnikami przyłączyła się do akcji „KsięgoZbiór”, która została zorganizowana w ramach kampanii „Łódzkie Czyta”. W dniu 25 czerwca 2012 roku w godz. 11.00-11.30 ponad 100 osób czytało książki przed siedzibą biblioteki.


Zaczytany Sulejów

Dnia 25 czerwca 2012 roku o godz. 11°° w budynku Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sulejowie, w ramach kampanii społecznej „Łódzkie Czyta”, odbyła się akcja głośnego czytania zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sulejowie. W spotkaniu pod hasłem „Cały Sulejów czyta” wzięły udział dzieci ze szkoły podstawowej oraz młodzież z gimnazjum i liceum.

Ideą spotkania było propagowanie czytelnictwa poprzez niekonwencjonalne działania wspierające książkę i czytelnictwo. W dobie wszechobecnej techniki i elektroniki warto przypomnieć, że książka jest wartością ponadczasową oraz że bezpośredni kontakt z nią daje nieocenioną radość i satysfakcję.


Zaczytany Sieradz

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu przyłączyła się do kampanii społecznej „Łódzkie Czyta", której głownym organizatorem jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. W Sieradzu rozpoczęliśmy od KsięgoZbioru – czytania książek w przestrzeni publicznej. Do wspólnego zamanifestowania miłości do książek zaprosiliśmy wszystkich sieradzan. 25 czerwca 2012 r. o godzinie 11.00 przed tymczasową siedzibą biblioteki stawiły się tłumy. Najliczniejszą grupę stanowiły dzieci i młodzież, więc śmiało można powiedzieć, że doniesienia o rzekomej śmierci książki są zupełnie nieuzasadnione. O swoim przywiązaniu do książek mówili: Dariusz Olejnik – starosta sieradzki, Jerzy Kowalski – dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu, Małgorzata Szymlet – Piotrowska – dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Sieradzu, Grzegorz Pietrucha – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka, Joanna Chachuła – reporterka Sieradzkiej Telewizji Regionalnej, Wiesława Kruszek – polonistka, Ewa Jaśkiewicz – polonistka, Aneta Osiewalska – czytelniczka naszej biblioteki. Kulminacyjnym punktem naszego spotkania było oczywiście czytanie książek. Ci, którzy zapomnieli o zabraniu książki z domu, mogli skorzystać z bogatych i różnorodnych zbiorów biblioteki. Okazało się, że czytanie na świeżym powietrzu jest naprawdę przyjemne. Zachęcamy wszystkich, żeby przetestowali czytanie w parku, nad rzeką, na rynku lub pod blokiem.

Kolejną naszą akcją w ramach projektu „Łódzkie Czyta" będzie prezentacja fragmentów książek na antenie Naszego Radia. Zachęcamy wszystkich do słuchania audycji naszej regionalnej rozgłośni, która życzliwie zgodziła się na współpracę z nami.


Zaczytany Stolec

Filia Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Złoczewie z siedzibą w Stolcu przyłączyła się do akcji „KsięgoZbiór” i w dniu 25 czerwca 2012 r. zorganizowała czytanie w przestrzeni publicznej. Zobacz jak czytano w Stolcu.


Zaczytane Sulmierzyce

25 czerwca 2012 roku o godz. 11:00 w centrum Sulmierzyc, w parku, w ramach kampanii „Łódzkie Czyta” odbyła się akcja czytania w przestrzeni publicznej. Udział w niej wzięli uczniowie wraz z opiekunami z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Sulmierzycach oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Dworszowicach Pakoszowych. Nie zabrakło również dorosłych mieszkańców gminy. Do czytających dołączali przechodnie zaintrygowani tym, co się dzieje. Przez pół godziny wspólnie czytało książki ponad 120 osób. Niesamowity był to widok – zajęte wszystkie ławki, a nawet drzewa, przez pogrążonych w lekturze czytelników. Akcję uznajemy za udaną!


Partnerzy


 
 

Najbliższe wydarzenia

8 Lip. 2020, środa, godz.: 14:00 - 16:00
Wakacje w Bibliotece w Łęczycy