Łódzkie Czyta

Dla dzieci i młodzieży

Rick Riordan Czerwona piramida.

Rick Riordan Czerwona piramida. Kraków: Wydawnictwo Galeria Książki, 2011

Gratka dla fanów Ricka Riordana i jego bestsellerowej serii „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”. „Czerwona piramida” to pierwsza część „Kronik rodu Kane”. Czy okaże się równie ciekawa i porywająca?

Od śmierci matki rodzeństwo Carter i Sadie są sobie niemal obcy. Dziewczyna mieszka z dziadkami w Londynie, jej brat natomiast podróżuje po świecie z ojcem, wybitnym egiptologiem doktorem Juliusem Kane. Pewnej nocy doktor Kane zabiera Cartera i Sadie na "eksperyment naukowy" do British Museum, w nadziei, że uda mu się z powrotem połączyć rodzinę. Zamiast tego jednak uwalnia egipskiego boga Seta, który skazuje doktora na wygnanie, a jego dzieci zmusza do ucieczki.

Wkrótce Sadie i Carter odkrywają, że budzą się wszyscy bogowie Egiptu, a najgorszy z nich - Set - chce zniszczyć rodzinę Kane. Aby go powstrzymać, dzieci muszą podjąć niebezpieczną podróż po całym świecie. Będzie to zadanie, które przybliży je do prawdy o rodzinie i ujawni jej powiązania z tajnym stowarzyszeniem istniejącym od czasów faraonów.

Adam Bahdaj Gdzie twój dom Telemachu?

Adam Bahdaj Gdzie twój dom Telemachu? Łódź: Wydawnictwo Literatura, 2011

Książka dla znudzonych czarodziejami, wampirami i wszelkiego rodzaju stworami świata fantasy. Nastoletni Maciej Łańko, pozbawiony rodzinnego ciepła, podobnie jak mitologiczny Telemach rusza w świat. Z internatu przeprowadza się do domu wuja i ciotki. Jednak niesłusznie oskarżony o kradzież musi wyruszyć w kolejną podróż po Polsce w poszukiwaniu szczęścia, przygody i swojego miejsca w życiu. Czy, mimo wielu trudności, odnajdzie je w Bieszczadach u boku swojego przyjaciela Joja – poszukiwacza piątej strony świata?

Książka została wpisana na Honorową Listę IBBY

Edward Zyman Ściana pełna jerzyków.

Edward Zyman Ściana pełna jerzyków. Warszawa: Wydawnictwo Telbit, 2011

Licealista Paweł Syrokomla przyjeżdża ze stolicy do małej miejscowości, by na prośbę swojego dziadka-pisarza zebrać materiały na temat jego szkolnej młodości, potrzebne mu do nowej książki. Wiedząc, że dziadek przed laty był członkiem podwórkowej drużyny piłkarskiej, nastolatek dociera do jej założyciela - niegdyś świetnego sportowca, dziś zgorzkniałego samotnika, którego niełatwo namówić do zwierzeń.

Tak zaczyna się adresowana do młodzieży nowa książka Edwarda Zymana - powieść o ponadczasowej sportowej pasji, z romantycznym wątkiem i szczyptą humoru

"Ściana pełna jerzyków" została wyróżniona w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Wydawnictwa Telbit na powieść dla młodzieży.

Martin Widmark, Helena Willis. Tajemnica biblioteki

Martin Widmark, Helena Willis. Tajemnica biblioteki Poznań: Wydawnictwo Zakamarki, 2011

Kolejna pozycja z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. Tym razem z biblioteki w Valleby giną cenne książki. Jak to możliwe, skoro każda z nich ma zabezpieczenie przed kradzieżą? Dlaczego nie włącza się alarm, kiedy złodziej przemyca je na zewnątrz? Komisarz policji prosi Lassego i Maję o pomoc.  Mali detektywi obserwują bibliotekę i namierzają troje podejrzanych.

Książki z tej serii od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci. Duża czcionka, charakterystyczne czarno-białe ilustracje oraz trzymająca w napięciu akcja sprawiają, że nawet najbardziej oporni mali czytelnicy czytają je z wypiekami na twarzach.

Tomi Ungerer Otto. Autobiografia pluszowego misia

Tomi Ungerer Otto. Autobiografia pluszowego misia. Wrocław: Wydawnictwo Format, 2011

Otto jest pluszowym misiem i na stronicach książki Tomiego Ungerera opowiada swoją skomplikowaną historię. „Narodził się” w Niemczech, tam trafił do Dawida, którego najlepszym przyjacielem był Oskar. Chłopcy bawili się razem do momentu, w którym nie wybuchła wojna. Dawid, jako Żyd, wraz z rodzicami opuścił miasto, a Otto został z Oskarem i był świadkiem wielu smutnych wydarzeń. W wyniku działań wojennych miś trafił do Stanów Zjednoczonych by po różnych kolejach losu znowu spotkać się z Dawidem.

Tomi Ungerer to światowej sławy francuski ilustrator i autor ponad 70 książek, laureat nagrody zwanej Noblem literatury dziecięcej (Hans Christian Andersen Award). W jego najnowszej książce autobiografia pluszowego misia stała się pretekstem do przekazania dzieciom bolesnej historii XX wieku.

Warto zwrócić uwagę na twardą okładkę z zaokrąglonymi brzegami, które po pierwsze są bezpieczne, a po drugie nie wgniatają się przy upadku.

Ludwik Cichy, Kolorowe Liczenie

Ludwik Cichy Kolorowe Liczenie. Warszawa: Wydawnictwo Wilga S.A.,  2012

„Kolorowe liczenie” to zero nudy i rutyny! Książka przeznaczona dla dzieci, które poznają liczby została napisana i zilustrowana w taki sposób, że więcej jest w niej zabawy niż zwykłej nauki. Dlatego z czystym sumieniem możemy polecić ją w czasie wakacji. Rodzice i dzieci znajdą w niej:

  • zabawne ilustracje pozwalające połączyć liczbę elementów i znak graficzny
  • krótkie zabawne rymowanki ułatwiające zapamiętanie liczby
  • wyliczanki, dzięki którym dzieci naucza się odliczać 

Ludwik Cichy to autor wielu książek dla dzieci, m. in. „Nowych przygód Bolka i Lolka”, przetłumaczonych na kilka języków.

Iwona Czarkowska, Biuro Zagubionych zabawek.

Iwona Czarkowska Biuro Zagubionych zabawek. Poznań: Wydawnictwo Papilon,  2011

Kiedy pan Hipolit Miotełka – przedszkolny dozorca – stracił pracę, postanowił otworzyć Biuro Zagubionych Zabawek. Zbiera w nim zagubione lub porzucone dziecięce skarby. Naprawia je, czyści i ustawia na półce, by czekały na swych właścicieli. Możecie poznać historię zielonego słonia, krokodyla Ogryzka oraz wielu innych szczęśliwie odzyskanych zabawek. Poza tym, pan Miotełka niczym detektyw rozwiązuje kilka spraw dotyczących także dzieci i zwierząt. W poszukiwaniach pomaga mu stary pluszowy pajacyk nazwany Pan Jacek  - w skrócie Pajacek.

Książka nagrodzona w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, polecana przez ambasadorkę kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” Dorotę Zawadzką.

Milne, Śniadanie króla.

Milne Śniadanie króla. Warszawa : Wydawnictwo Dwie Siostry, 2012

Co król jada na śniadanie? Przepiórcze jaja? Trufle? A może konfitury z płatków róży? Żeby się tego dowiedzieć trzeba przeczytać dowcipny wiersz Alana Alexandra Milne'a, autora „Kubusia Puchatka”. Brawurowy przekład Antoniego Marianowicza i zabawne ilustracje Eryka Lipińskiego rozbawią wszystkich - i małych, i dużych czytelników.

16 tom serii "Mistrzowie Ilustracji": Eryk Lipiński

Tomi Ungerer, Księżycolud

Tomi Ungerer Księżycolud. Wrocław: Wydawnictwo Format, 2011

Księżycolud wiedzie nudne życie na Księżycu, obserwuje roześmianych ludzi i pewnego dnia postanawia wybrać się na Ziemię. Na pierwszy rzut oka widać, że jest inny. Ta inność niepokoi ludzi na tyle, że wtrącają Księżycoluda do więzienia.
Co się z nim dalej stanie?

Tomi Ungerer to światowej sławy francuski ilustrator i autor ponad 70 książek, laureat nagrody zwanej Noblem literatury dziecięcej (Hans Christian Andersen Award). Jego najnowsza książka mówi najmłodszym o takich kwestiach, jak tolerancja, wolność i poszanowanie inności.

Sylvia Plath Garnitur na każdą okazję

Sylvia Plath Garnitur na każdą okazję.
Warszawa: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2012

"Garnitur na każdą okazję" to jeden z nielicznych tekstów dla dzieci w dorobku  słynnej amerykańskiej poetki, Sylvii Plath. Jego bohaterem jest najmłodszy  z siedmiu braci, siedmioletni Max Nix, który skrycie marzy o tym, by mieć własny garnitur. Pewnego dnia listonosz przynosi tajemniczą paczkę...

Książka ukazała się w serii „Serio”, na którą składają się unikatowe wydawnictwa dla dzieci pióra najwybitniejszych twórców światowej literatury, wydane w formie pięknych, bogato ilustrowanych albumów.

Barbara Kosmowska Dziewczynka z parku.

Barbara Kosmowska Dziewczynka z parku.
Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2012

„Dziewczynka z parku” to książka poruszająca rzadko spotykany w literaturze dziecięcej temat – śmierć najbliższej osoby. Bohaterką jest Andzia, dziewczynka, która straciła ojca. Kiedy tata Andzi umarł, w życiu dziewczynki nie było już miejsca na długie spacery, ciekawe informacje o zwierzętach, czy śmiech. Wszystko, co dotychczas robiła z tatą, a co tak bardzo lubiła, zastąpiła żałoba i smutek. Po miłej atmosferze w domu pozostały tylko wspomnienia. Książka Barbary Kosmowskiej opowiada o tym, jak poradzić sobie z utratą kogoś bliskiego, a przepiękne ilustracje dodają tej opowieści charakteru tajemniczości i magii.

Anna Onichimowska Koniec gry.

Anna Onichimowska Koniec gry.
Kraków: Wydawnictwo Znak emotikon, 2012

Po raz kolejny Anna Onichimowska podejmuje trud opisania problemów, z jakimi zmaga się młodzież. Po sekcie, narkotykach i użytkowaniu Internetu przyszedł czas na homoseksualizm. Autorka w mądry, wyważony sposób pokazuje dramat Alka, młodego chłopaka, który właśnie uświadamia sobie, że jest gejem. Niezwykłym atutem książki jest osadzenie jej tu i teraz, w przeciętnej, tradycyjnej polskiej rodzinie oraz świetna, oszczędna forma literacka.  

Andrzej Marek Grabowski Afera smoka Nudożera.

Andrzej Marek Grabowski Afera smoka Nudożera.
Łódź: Wydawnictwo Literatura, 2011

Główną bohaterką książki jest królewna Emilka (królewna, bo tak ją nazywa jej tata), która mieszka z rodzicami, bratem i gromadką zwierząt. Pewnego dnia do tej szczęśliwej rodzinki dołącza jeszcze niezwykła żyrafa Stefania, która umie mówić i zna cyrkowe sztuczki. To właśnie ona zostanie towarzyszką podróży i zarazem środkiem transportu, gdy Emilka wyruszy do Brytanii żeby odnaleźć tatę i sprowadzić go do domu, w którym bez niego źle się dzieje: pies zaczyna miauczeć, kot szczekać, krowa dawać zielone mleko, mama coraz częściej płacze, a braciszek robi się niedobry. Oczywiście, jak to w czasie takich podróży bywa, nasze bohaterki przeżyją liczne przygody. Najważniejsze, że wszystko kończy się szczęśliwie.

Autor książki, Andrzej Grabowski, jest twórcą popularnych programów telewizyjnych dla dzieci: Ciuchcia i Tik-Tak.

 

Barbara Stenka Masło przygodowe.

Barbara Stenka Masło przygodowe.
Łódź: Wydawnictwo Literatura, 2011

Masło przygodowe to znakomita, przezabawna i brawurowo napisana powieść Barbary Stenki, która opowiada o kilku miesiącach z życia dziesięcioletniej Kasi Koniec. Kasia to inteligentna i wygadana hipochondryczka, która każdego dnia naprawia świat i stara się usunąć z niego zło i niesprawiedliwość. Walczy ze szkolnymi oprawcami, wspiera Elizę, ofiarę przemocy domowej, krzewi wśród rówieśników świadomość ekologiczną i wiedzę o rzadkich, zagrożonych wyginięciem gatunkach. W wolnych chwilach namiętnie mierzy sobie temperaturę, by jak najwcześniej dowiedzieć się o nieuchronnej chorobie.

  

Książka otrzymała I nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

Iwona Chmielewska Pamiętnik Blumki.

Iwona Chmielewska  Pamiętnik Blumki .
Poznań: Media Rodzina, 2011

Najbardziej utytułowana książka roku: dwukrotnie nagrodzona w konkursie IBBY (Książka Roku 2011 w kategorii Książka obrazkowa oraz wyróżnienie literackie), nagroda główna w X edycji konkursu ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU, nagroda Prezydenta Wrocławia w konkursie DOBRE STRONY, nagroda
główna w konkursie literackim Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek
w kategorii książki dla dzieci i młodzieży, nagroda główna w Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej organizowanego przez Muzeum Książki Dziecięcej, wyróżnienie obu gremiów - dziecięcego i dorosłego - w konkursie DONGA organizowanym przez PS IBBY.
Jest to autorska książka Iwony Chmielewskiej, znanej polskiej ilustratorki.
Jej bohaterami są dzieci z Domu Sierot prowadzonego przez Janusza Korczaka.
W swoim pamiętniku Blumka („Kwiatuszek”) opisuje współmieszkańców i życiowe zasady, które wpaja dzieciom Stary Doktor. Krótkie, lapidarne relacje dziewczynki uzupełniają obrazy, które momentami opowiadają więcej i są bardziej dramatyczne niż jej słowa. Dzięki nim wydaje nam się, że jesteśmy w tamtym miejscu i czasie,
że wchodzimy na chwilę do Domu przy ul. Krochmalnej 92.
Książka ukazała się w 70. rocznicę śmierci Janusza Korczaka i z okazji Roku Korczakowskiego, który obchodzimy w 2012 roku.

Andrzej Paulukiewicz Kropka pe el : przewodnik po Polsce dla dzieci.

Andrzej Paulukiewicz  Kropka pe el : przewodnik po Polsce dla dzieci.
Warszawa: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2011

Pierwszy godny polecenia przewodnik adresowany do młodego odbiorcy. Kropka
pe
el to 55 bogato ilustrowanych rozdziałów przedstawiających najciekawsze miejsca z całego kraju, wybrane i opisane specjalnie z myślą o małych turystach. Dzięki niemu dowiesz się m. in.:

Gdzie staniesz oko w oko z dinozaurem?
Gdzie zobaczysz śpiewające wydmy?
Gdzie popłyniesz statkiem... po trawie?
Gdzie możesz pochodzić po suficie?
Gdzie za każdym rogiem czai się krasnoludek?

Książka zawiera również praktyczne informacje, dane teleadresowe i linki do stron internetowych – wszystko to, co może przydać się przy planowaniu podróży.

Christopher Paolini Dziedzictwo, T. II.

Christopher Paolini Dziedzictwo, T. II.
Warszawa: Wydawnictwo MAG, 2012

Kontynuacja światowego bestsellera - „Eragon”.Ostatni tom przygód Eragona Cieniobójcy i jego smoczycy Saphiry zaskoczy każdego wytrawnego czytelnika fantastyki. W ostatniej części cyklu Paolini postawił swoich bohaterów przed trudnymi wyborami. Z wyborami wiąże się niepewność i ryzyko, które wciągają czytelnika do ostatniej strony książki. Lektura obowiązkowa dla każdego fana fantastyki!

Anna Pułaczewska Tomek kontra Thomas.

Anna Pułaczewska Tomek kontra Thomas.
Łódź: Wydawnictwo Akapit Press, 2011

Pasjonująca powieść dla młodego czytelnika, wielowątkowa, której akcja toczy się na trasie Ratyzbona-Łódź. Książka dla miłośników Łodzi, gdyż opowieści rozgrywają się zarówno w Białej Fabryce, jak i na słynnej ulicy Piotrkowskiej. Fascynująca powieść dla wszystkich, którzy lubią zgłębiać tajemnice nowych technologii. Książka polecana przez ikonę polskiej literatury dla dzieci - Edmunda Niziurskiego.

Paweł Beręsewicz Kiedy chodziłem z Julką Maj.

Paweł Beręsewicz  Kiedy chodziłem z Julką Maj.
Łódź: Wydawnictwo Literatura, 2011

Najnowsza powieść dla młodzieży Pawła Beręsewicza, autora znanej serii o rodzinie Ciumków. Dalszy ciąg sercowych perypetii piętnastoletniego Jacka Karasia, który pierwsze doświadczenia zdobył jeszcze w szkole podstawowej ( patrz książka Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek ). Teraz akcja rozgrywa się w gimnazjum, a wybranką bohatera zostaje Julka Maj.

Michał Nowakowski, Odlotowo.

Michał Nowakowski,  Odlotowo.
Warszawa: Wydawnictwo Wilga, 2012

Ozdobiona pięknymi ilustracjami książeczka Macieja Szymanowicza dla najmłodszych czytelników, której akcja rozgrywa się na lotnisku „Odlotowo”. Jej bohaterami są samoloty: Skrzydełko, pan Odlotek, Pigułka, Vipek i Śmigiełko - samolocik, który ma lęk wysokości. Najważniejsze jednak, że samolociki te mają takie same problemy jak dzieci w przedszkolu czy na podwórku: czasem trzeba komuś pomóc, czasem grzecznie poczekać na swoją kolej, ale najważniejsze, że znajduje się tu prawdziwych przyjaciół.

Andrzej Pilipiuk, Norweski dziennik. T. 1, Ucieczka.

Andrzej Pilipiuk, Norweski dziennik. T. 1, Ucieczka.
Lublin: Fabryka Słów, 2011

Pierwsza z trzech części otwierająca cykl Norweski dziennik pod tytułem Ucieczka. Książka ciesząca się ogromną popularnością, która w niespełna pięć lat doczekała się trzech wydań. Powieść opowiada o życiu czternastoletniego Pawła Koćki, który zostaje świadkiem zabicia agentów KGB. Następnie zostaje porwany do norweskiej wioski pod kołem podbiegunowym. Z każdą następną stroną poznajemy nowych przyjaciół, ale także wrogów. Pasjonująca lektura zalecana każdemu nastolatkowi.

Więcej na:
http://kochamksiazki.pl/2011/03/13/andrzej-pilipiuk-norweski-dziennik-t-1-ucieczka/

Moony Wicher, Nina i tajemnica ósmej nuty.

Moony Wicher, Nina i tajemnica ósmej nuty.
Warszawa: Firma Księgarska Jacek Olesiejuk, 2010 

(Powieść dla dzieci w wieku 10-12 lat) 

Światowy bestseller. Ponad 500 tysięcy egzemplarzy sprzedanych we Włoszech. Książka przetłumaczona na 14 języków. Nina i tajemnica ósmej nuty to opowieść o fascynujących przygodach małej alchemiczki – Niny, która walczy o ocalenie Szóstego Księżyca. Książka przenosi nas do malowniczej, pełnej magii Wenecji, a także do starożytnego Egiptu. Polecana wielbicielom czarów i fantastyki.

Więcej na:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57174/nina-i-tajemnica-osmej-nuty/wszyscy/5

 

Magda Szabó, Tajemnica Abigél.

Magda Szabó, Tajemnica Abigél.
Kraków: Wydawnictwo Bona, 2012

Nastoletnia Gina pomimo trwającej wojny korzysta z uroków życia. Wszystko się zmienia, gdy ojciec bez słowa wyjaśnienia wysyła ją na odciętą od świata, surową kalwińską pensję.

Tajemnica Abigél to pasjonująca opowieść o przyjaźni i dorastaniu, która przyniosła autorce zasłużoną międzynarodową sławę. Doczekała się także kultowej serialowej adaptacji, bardzo popularnej również wśród polskich widzów.

 

Więcej na:

http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,11747385,__Tajemnica_Abig%C3%A9l___Magdy_Szabo.html
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/138489/tajemnica-abigel
http://recenzje-leny.blogspot.com/2012/05/magda-szabo-tajemnica-abigel.html

 

Agnieszka Frączek, Co się słyszy w ciszy? Wiersze ćwiczące język.

Agnieszka Frączek, Co się słyszy w ciszy? Wiersze ćwiczące język.
Warszawa: Wydawnictwo Wilga, 2012

Zbiór pełnych humoru, czasami łamiących dziecięce języki wierszy, w których główną rolę - poza bohaterami - pełnią wyrazy dziwiękonaśladowcze. Mlaski, chichy, cmoki i inne zabawne słowa oraz żartobliwe ilustracje Moniki Suskiej nie pozwolą oderwać się od tej książki.

Więcej na:

http://recenzje.wrolimamy.pl/co-sie-slyszy-w-ciszy/


Partnerzy


 
 

Najbliższe wydarzenia